V současné době mají na území národního parku teritoria dvě vlčí smečky. „Máme jednu smečku na severu národního parku, na Krásnolipsku. U ní víme, že letos měla čtyři mláďata,“ popisuje mluvčí správy parku Tomáš Salov.
Teritorium druhé smečky, takzvané západolužické, zahrnuje západní Lužické hory, část Českého Švýcarska a také část Labských pískovců. I v této smečce letos přibyla vlčata, podle Salova však zatím není jasné kolik. „Disponujeme snímkem z fotopasti, kde je evidentně kojící vlčice,“ přibližuje mluvčí správy parku. „Tady víme, že došlo k reprodukci, ale nevíme, kolik je tam mláďat,“ doplňuje.
Je tedy těžké odhadnout, kolik vlků se skutečně v národním parku vyskytuje. „Můžeme vycházet z toho, že jsou tam rodičovské páry, tedy dva a dva, a potom čtyři štěňata a blíže nespecifikovaný počet štěňat u západolužické smečky,“ říká Salov.
Doplňuje však, že letos by měla správa parku o vlcích a také jejich kořisti získat nové poznatky. „Máme společně s Českou zemědělskou univerzitou, Technickou univerzitou v Drážďanech a Národním parkem Saské Švýcarsko projekt, který se jmenuje Redema, a ten se zabývá telemetrickým sledováním jednak vlků, jednak jelení zvěře,“ nastiňuje.
Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu |
Několik jedinců dostalo telemetrické obojky, díky nimž budou moci odborníci zjistit, jak se zvěř pohybuje po teritoriu. „Cílem je sledovat, jak tyto dvě skupiny živočichů jakožto predátor a jejich kořist vzájemně interagují, jak vypadá jejich soužití,“ popisuje mluvčí správy parku.
Projekt byl zahájen na začátku letošního roku a trvat má až do konce roku 2026.
Loni se v národním parku České Švýcarsko narodilo minimálně pět vlčat. Správci je natočili při dovádění:
11. srpna 2023 |