Nestavte kamenné věžičky, upozorňuje komiks návštěvníky Českého Švýcarska

  17:28
Netradičním způsobem se pracovníci národního parku Českého Švýcarska pustili do boje proti desítkám věžiček z kamenů, které návštěvníci postavili u Dolského mlýna. Nechali vytvořit komiks, který by měl turisty upozornit, že by u kulturní památky věžičky neměli budovat. K vidění je právě u Dolského mlýna.

Strážci nestíhají kamenné věžičky rozebírat. | foto:  David Boura

„Pro někoho mohou být vkusné, ale příroda národního parku je krásná sama o sobě. Komiks by měl na tento nešvar, který se vyskytuje v celé zemi, upozornit zábavnou, výchovnou formou,“ uvedl mluvčí národního parku Richard Nagel.

„Manipulace s jakoukoli přírodninou může znamenat, že vyrušíte drobné živočichy a zničíte jim dům,“ doplnil Nagel.

02.srpna 2019 v 12:51, příspěvek archivován: 14.srpna 2019 v 17:09

Dalším problematickým faktorem je, že některé věžičky jsou i více než metr vysoké, čímž mohou ohrozit zdraví malých dětí, které často kolem mlýna běhají – mohly by je nečekaným pádem zranit.

Fotogalerie

„Naštěstí k tomu zatím nedošlo. Když na ně naši strážci narazí, rozebírají je. Netýká se to však jen Dolského mlýna, ale objevují se také u Pravčické brány, u Tiských stěn a na dalších místech na levé straně Labe. Strážci je tak likvidují na potkání, už je takových věžiček na některých místech tolik, že to ani nestíháme,“ poznamenal Nagel.

U Dolského mlýna navíc lidé věžičky postavili z historických pískovcových kvádrů.

Dobrovolníci je na brigádách vyhrabali minibagrem ze dna koryta říčky Kamenice, pracně vyskládali a připravili na opravu palírny, která je od povodně v roce 2010 v havarijním stavu. K mlýnu totiž patřila i smolárna, pekárna a roku 1814 přibyla i zmíněná palírna.

„Těžko se na její opravu hledá čas i prostředky. Nikdo nemá čas věžičky rozebírat,“ napsala na Facebooku Natalie Belisová z národního parku, která roky za pomoci dobrovolníků Dolský mlýn postupně opravuje.

Podle Nagela si lidé takové stavbičky mohou udělat doma na zahradě, do přírody ale nepatří.

„Snažíme se komiksem apelovat na lidský rozum, ale také zvažujeme, že bychom na některá místa mohli dát piktogramy s přeškrtnou věžičkou,“ dodal mluvčí národního parku.