iDNES.cz

Národní park vybuduje interaktivní stezku, seznámí i se životem kůrovce

  16:26
Na novou interaktivní naučnou stezku se mohou za dva roky těšit návštěvníci Národního parku České Švýcarsko. Vznikne přetvořením šestikilometrové cesty v Kyjovském údolí, konkrétně mezi Kyjovem a Zadní Doubicí a snadno dostupná bude i pro rodiče s malými dětmi či handicapované turisty.

Kyjovské údolí u Krásné Lípy se umístilo na druhém místě. | foto: Václav Sojka

Její součástí bude 11 interaktivních zastavení, rekonstrukcí také projdou dva stávající přístřešky tak, aby je mohli pohodlně využívat lidé na vozíku, stejně tak plánované nové posezení.

„Interaktivní zastavení nabídnou například prvek nazvaný Dřevo mluví, což bude představovat xylofon vytvořený z různých druhů dřev rostoucích v dané oblasti. Geologie ve tmě zase nabídne stojan s nerezovými boxy, v nichž jsou umístěny výrazné pískovcové mikrotvary, které je možné poznat hmatem. Kmen suchého smrku s vyobrazením lýkožrouta smrkového pak představí tohoto lesního škůdce, včetně jeho vývojových stadií,“ vyjmenoval několik příkladů interaktivních zastavení mluvčí národního parku Tomáš Salov.

K trase bude vydán také elektronický průvodce, který si návštěvníci budou moci stáhnout do mobilu.

Původně v národním parku počítali s tím, že by interaktivní stezka měla být hotová dříve, plán ale odsunula na rok 2024 nutnost nejprve odstranit smrkové souše v některých částech trasy, aby jejich případným pádem nedošlo k ohrožení procházejících turistů.

Náklady na vybudování stezky jsou vyčísleny zhruba na 1,1 milionu korun, 85 procent z nich pomůže uhradit příspěvek od Státního fondu životního prostředí.

Autor:
zpět na článek