Velké firmy v Ústeckém kraji zvyšují mzdy, chtějí si udržet zaměstnance

  6:24
Ačkoliv životní náklady neustále rostou, pracovníci některých firem v Ústeckém kraji by nepříznivou situaci mohli zvládat přece jen o něco lépe. Dostanou totiž přidáno. Velcí zaměstnavatelé si chtějí udržet šikovné lidi, a proto jsou připraveni jim v novém roce přidat několik stovek do výplaty.

Jednou ze společností, kde se pracovníci v novém roce dočkají navýšení mezd, je chudeřická AGC Automotive Czech. Jeden z největších evropských závodů na výrobu autoskel zvýšila od ledna tarifní mzdy všech zaměstnanců o tři procenta.

„Naše společnost se i přes nelehkou situaci v automobilovém průmyslu rozhodla navýšit mzdy zaměstnancům i v roce 2022. Na konci listopadu jsme se na navýšení domluvili s odboráři, kteří si uvědomují současnou situaci v automobilovém průmyslu i přes rostoucí inflaci,“ sdělil personální ředitel společnosti Tomáš Brokeš s tím, že od 1. července pak dojde u dělnických profesí k dalšímu zvýšení, tentokrát o 1,5 procenta.

Firma navíc v listopadu lidem vyplatila 14. plat ve výši 70 % a také jednorázovou odměnu ve výši 2,5 tisíce korun hrubého.

„Ta částečně pokrývá vyšší inflaci v posledním čtvrtletí letošního roku a je určena zaměstnancům, kteří ve společnosti působí nejméně rok a nemají neomluvené absence,“ doplnil Brokeš.

Zvyšovat platy svým lidem bude pravděpodobně i další velký zaměstnavatel na severu Čech – ústecká Spolchemie. „Zvyšování mezd v naší společnosti je úzce vázané na naše hospodářské výsledky. V případě, že se bude společnosti dařit, plánujeme celkově navýšit mzdy o čtyři až šest procent,“ řekl mluvčí společnosti Jan Charvát s tím, že firma nepociťuje dramatický tlak na růst mezd.

„V posledních pěti letech je navyšujeme pravidelně dvakrát ročně. Naši zaměstnanci si na tuto praxi už zvykli a vědí, že se v případě dobrých hospodářských výsledků na svého zaměstnavatele mohou spolehnout,“ vysvětlil Charvát.

Ryko: Navýšení asi nebude plošné

Lepších platů se po novém roce nejspíše dočkají i lidé pracující v děčínské firmě Ryko, jež se zaměřuje na opravu železničních vagonů. 

„Počítáme s nárůstem mezd u všech typů profesí. Situaci na trhu materiálu, energií a práce monitorujeme a projednali jsme ji s našimi zákazníky a jsme zajedno v nutnosti udržet v Ryko kvalitní zaměstnance s dlouholetou zkušeností,“ podotkl ředitel firmy Martin Vošta.

Podle něj nyní probíhají finální jednání o změnách mezd v roce 2022. „Navýšení ale pravděpodobně nebude plošné a bude reflektovat cenu práce u jednotlivých profesí na trhu a bude zhodnocovat zapojení, zkušenosti a kompetence jednotlivých zaměstnanců,“ doplnil.

Více peněz by mohli najít na výplatní pásce i zaměstnanci ústeckého dopravního podniku. Momentálně probíhá vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy, která by měla vejít v platnost 1. dubna.

„Zaměstnavatel navrhuje, také s přihlédnutím ke stávající a očekávané inflaci, navýšení mezd o více než pět procent,“ potvrdila mluvčí podniku Jana Dvořáková, že hlavními argumenty odborářů na růst mezd je kromě očekávaného růstu cen a životních nákladů rovněž srovnání mezd s konkurenčními subjekty.

„Zaznívají argumenty zmiňující eventuální odchod ke konkurenci, nicméně k takové situaci nedochází v hromadném rozsahu,“ přiblížila mluvčí.

Nedostatek lidí vytváří tlak

O podobě nové kolektivní smlouvy momentálně vyjednávají i v Krajské zdravotní, která v kraji sdružuje sedm nemocnic. „Tlak na růst mezd dlouhodobě vytváří především nedostatek lékařů a sester na trhu práce. Nicméně vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy stále probíhá,“ uvedla mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Podobně jsou na tom i v teplické sklárně AGC Flat Glass Czech. „ K navýšením mezd u nás určitě dojde, ale zatím nebylo dosaženo dohody,“ poznamenal manažer lidských zdrojů Libor Sehnal.

Přidat svým zaměstnancům plánuje i společnost Mikov, světový výrobce nožů z Mikulášovic na Děčínsku.

„Mzdy jsme navyšovali průběžně a budeme v tom pokračovat i letos. Uvádět ale procentní navýšení by bylo zkreslující. Mzdy u nás rostou individuálně v závislosti na výkonech jednotlivých pracovníků,“ sdělil mluvčí firmy Bedřich Jetelina.

Autor: