iDNES.cz

Teplické muzeum ukazuje skvělou sbírku secesní keramiky

  8:12
Část kolekce světové secesní keramiky ze svých sbírek, kterou jinak návštěvníci nemají možnost spatřit, představuje na svém Facebooku Regionální muzeum v Teplicích. Prostřednictvím nezvyklého seriálu chce lidem v době koronavirové pandemie ukázat nejvzácnější předměty unikátní sbírky.

Jezevčík z roku 1912 vyrobený porcelánkou Bing and Crøndahl´s Porcellaensfabrik v Kodani. Autor návrhu J. Dahl–Jensen | foto: Regionální muzeum v Teplicích

„Jedná se o vzácnou kolekci, která není veřejnosti trvale zpřístupněna, ale je uzavřena v depozitáři. Lidé si ji proto nemohou prohlédnout ani v době, kdy máme otevřeno,“ vysvětluje kurátorka sbírek užitého umění Jitka Bažantová.

Unikátní soubor světové secesní keramiky vznikal několik desítek let. První část muzeum získalo už v roce 1900.  Do roku 1909 pak muzeum získalo dalších 400 kusů keramiky od nejvýznamnějších světových výrobců.  

Pro specializované oddělení skla a keramiky byly tehdy zakoupeny výrobky předních keramických dílen v Německu, Francii, Anglii, Nizozemsku, Maďarsku, Rakousku, Dánsku a Švédsku. 

„V roce 1955 došlo k další zásadní a významné akvizici. Po uzavření Odborné keramické školy v Teplicích (1874 – 1953) byla ukázková školní sbírka keramických předmětů v počtu asi tisíc kusů převedena do sbírek muzea. Mimo produkce evropských keramiček obsahovala i čínský a japonský porcelán, který sloužil jako inspirační zdroj pro studenty školy,“ vypráví Bažantová.

Kolekce světové secesní keramiky dnes čítá přes 1500 předmětů. Aby mohla nejvzácnější kousky světové secesní keramiky spatřit i veřejnost, rozhodla se je kurátorka v době pandemie představit formou seriálu na Facebooku. 

„Postupně tam budu přidávat ukázky z kolekce. Budou tam krátké profily jednotlivých keramiček a států, aby to bylo poutavé i pro laiky,“ říká Bažantová.

Kolik bude mít seriál dílů, zatím neví. „Přizpůsobím to situaci, záleží na tom, jak dlouho budou trvat opatření vlády. Má představa je, že projdeme hlavně anglickou, francouzskou a německou secesní keramiku a dostaneme se do Čech,“ podotýká kurátorka.

Muzeum představí i produkci Odborné keramické školy v Teplicích, o níž dnes málokdo ví. „Přitom na přelomu 19. století produkovala špičkové věci, které vyhrávaly ceny na různých světových výstavách a vychovala také spoustu budoucích umělců,“ uzavírá Bažantová.

Autor:
zpět na článek