Muslimové v Sasku chtějí stavět mešity. Nebojte se, přesvědčují místní

  16:40
V saských městech poblíž česko-německé hranice chtějí muslimové postavit tři mešity. Muslimská obec Ahmadiyya Muslim Jamaat je plánuje v Drážďanech, Lipsku a Chemnitz. Tato náboženská organizace má v Sasku asi 250 členů, v celém Německu se k ní hlásí na 40 tisíc lidí.

Žádosti o výstavbu mešit zatím leží na německých úřadech a muslimská obec hledá vhodná místa, kde by mohly stát. V souvislosti s tím už v pondělí v Lipsku spustí měsíční kampaň „Muslimové pro mír, svobodu a loajalitu“, při níž chce Sasům ukázat, že se této organizace nikdo nemusí bát.

Ahmadiyya Muslim Jamaat

Podle svých webových stránek zastává tato muslimská obec osvícený a tolerantní islám, respektuje německé zákony, usiluje o mír v celém světě a je pro rovnost mužů a žen.

„Je nutné lidi oslovit a zmenšit jejich obavy z islámu,“ řekl deníku Sächsische Zeitung Mohammad Dawood Majoka, mluvčí obce Ahmadiyya Muslim Jamaat, která v Německu působí již od roku 1992.

Dosud se ovšem plány na stavbu mešit setkaly s řadou protestů. Ahmadiyya Muslim Jamaat to proto nebude mít ani v jednom ze saských měst jednoduché.

Zejména v Lipsku a Drážďanech každé pondělí pochodují stovky příznivců Pegidy, která protestuje proti přílivu muslimů do Německa.

V únoru radikálové již podruhé rozbili kameny okna modlitebny této muslimské obce v lipské čtvrti Gohlis a položili před ní uříznutou prasečí hlavu. Současně zaútočili na nedalekou ubytovnu pro azylanty. Oba případy vyšetřuje policie.

Největší mešita v Německu vzniká v Kolíně nad Rýnem

Stavba mešit se nezamlouvá ani běžným obyvatelům Saska, kteří se o názory radikálních skupin nezajímají.

„Nejsme sympatizanti Pegidy, ale mešitu v Drážďanech z principu nechceme. Muslimové přišli do Evropy, tak by měli respektovat zdejší kulturu. Jen v málokteré islámské zemi by například mohl stát katolický kostel,“ řekli ve čtvrtek MF DNES Anne-Marie a Üdo Schulzovi z Drážďan.

Zatímco v Sasku jsou mešity zatím výjimkou, v Německu jich podle různých zdrojů vyrostlo od počátku devadesátých let 20. století kolem sto šedesáti. Ta největší, v Kolíně nad Rýnem, má být dostavěná v příštím roce.