Soudci, kteří radního zprošťovali obžaloby ze smrti chodce, nechybovali

  11:28
Dva soudce, kteří opakovaně zprošťovali náměstka hejtmana Martina Kliku obžaloby ze zavinění tragické nehody, při níž zemřel člověk, nečeká žádný postih. Ústecký krajský soud došel stejně jako dříve mostecký okresní soud po přezkoumání jejich postupu v již promlčeném případu k závěru, že nepochybili.

Martin Klika na lavici obžalovaných. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Šetření porušení povinností soudců okresního soudu neprokázalo,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Podle obžaloby Martin Klika (ČSSD) v únoru 2013 ve tmě srazil na čtyřproudové silnici u Mostu opilého chodce, který zraněním podlehl. Politik neporušil žádný předpis. Žalobce ho přesto vinil z usmrcení z nedbalosti.

Mostečtí soudci Kliku pětkrát zprostili obžaloby s tím, že vina je pouze na straně sraženého muže. Odvolací krajský soud případ první instanci opakovaně vracel kvůli odlišnému pohledu na důkazy. Jednou nařídil i změnu soudce.

V lednu musel krajský soud trestní stíhání Kliky zastavit kvůli promlčení, přičemž pokáral první instanci, že soustavným tvrdohlavým přístupem, kdy nerespektovala pokyny z Ústí, případ zmařila.

Zároveň z kraje do Mostu vzkázali, že mají počínání soudců prověřit. Jak už bylo výše zmíněno, v Mostě věc uzavřeli s tím, že soudci chybu neudělali.

Krajský soud následně přistoupil k vlastnímu šetření a dospěl k totožnému zjištění.

Sporným důkazem byl kamerový záznam s blikajícími auty a mužem mávajícím na projíždějící vozy. Podle žalobce to byl sražený muž.

Státní zástupce, s nímž se krajský soud ztotožňoval, argumentoval, že kdyby Klika přizpůsobil jízdu situaci na silnici, stačil by reagovat.

Obhajoba naproti tomu tvrdila, že záběr pochází až z doby po nehodě a že mávající muž je Klikův spolujezdec. 

Loni v listopadu soud popáté zprostil Kliku obžaloby za smrt chodce

Podle krajského soudu nicméně není namístě soudce nijak trestat. „I přesto, že je soudce okresního soudu povinen respektovat názor soudu nadřízeného, nejednalo se v tomto případě o vybočení z mezí hodnocení provedených důkazů tak intenzivní, aby v tom bylo možno spatřovat spáchání kárného provinění,“ uvedla Trejbalová.

Soudní proces trval bezmála pět let. Nabízí se otázka, zda se Klika bude domáhat odškodnění. „Bavíme se o tom s právničkou. Zatím jsme žádné konkrétní kroky nepodnikli,“ odvětil Klika na dotaz MF DNES.