Trhy si vzít nenecháme, rozhodli v Mostě. Vánoční přejmenovali na farmářské

  16:18
Místo vládou ve čtvrtek zakázaných adventních trhů uspořádá město Most na 1. náměstí Zimní farmářské trhy. Vedení druhého největšího města v Ústeckém kraji hledalo možnosti, jak předvánoční trhy zachovat, a proto narychlo změnilo jejich koncepci.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Radnice zrušila velká hudební vystoupení Pokáče či zpěváka Pavla Callty, která měla dnešní otevření trhů doprovázet. Zbylý kulturní program, který bude součástí trhů v následujících týdnech, však zatím ponechala beze změn. Zimní farmářské trhy by v Mostě měly trvat ode dneška až do 6. ledna.

Vedení města se navíc nelíbí nekoncepčnost vládních rozhodnutí. „Takto hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu, kdy o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob v uzavřeném prostoru, je pro nás nepřijatelné. Každý, kdo má svých pět pohromadě přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ sdělil mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

Trhovci si klíče od stánku přitom vyzvedli teprve tento čtvrtek. I proto radnice na svých stránkách kritizuje postup vlády. „Navezli nakoupené zboží za nemalé finanční prostředky a ani na chvíli si nepřipouštěli, že by „vrchnost z Prahy“ mohla vydat rozhodnutí, kterým se pokusí ukrást lidem už druhý rok nejkrásnější svátky v roce,“ uvádí.

Kroky města ale neschvaluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Obcházení pravidel to je. Primátor Mostu si musí sám obhájit, jestli je toto ta správná cesta, jak s epidemií bojovat. Nemocnice jsou tam přetížené, nezpochybnitelně se to týká i nemocnice v Mostě.“

Ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková ČTK řekla, že hygiena žádný zásah neplánuje. „Jsou zakázány trhy s přímou konzumací alkoholu, jídla a jde o to, aby lidé nestáli v kroužku vedle sebe a nepopíjeli a nejedli bez respirátorů,“ uvedla Šimůnková. Pokud půjde o formu farmářských trhů bez konzumace, nejde podle ní o něco zakázaného.

Pro zákaz konání vánočních trhů nemají pochopení ani prodejci v Praze: