Kvůli opravě kulturního domu chce Most koupit sousední Prior, majitel váhá

  7:08
Kvůli chystané rekonstrukci kulturního domu Repre v centru Mostu zvažuje zdejší radnice možnost odkupu sousedního obchodního domu Prior. Stav betonové stavby z roku 1976 odpovídá době jejího vzniku a ani současný majitel – společnost La Cygne Sportif Groupe – neuvažuje o její opravě.

Někdejší obchodní dům Prior (v pozadí) není plně využíván a současný majitel neuvažuje o jeho opravě. Vpravo je kulturní dům Repre. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Je potřeba si uvědomit, že pokud budova Prioru a její okolí zůstanou v tomto stavu, tak v souvislosti s chystanými opravami okolí je to špatně. Oprava Prioru úzce souvisí s celkovou revitalizací centra města,“ řekl mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST).

Zájem města o převzetí budovy trvá již delší dobu. Jednání s majitelem, který moc nekomunikuje, jsou však složitá. Před několika lety se nabízená suma za odkup ze strany města pohybovala v rozmezí 60 až 80 milionů.

Poté radnice bez úspěchu zkoušela možnost koupit alespoň přilehlé parkoviště s kapacitou 120 míst, které by mohlo sloužit i návštěvníkům kulturního domu.

Letos na jaře radnice majiteli nemovitosti nabídla částku 60 milionů korun.

„Jednání jsou složitá, zatím bez jasné odpovědi, co chce majitel s budovou dělat. Pro nás je ale esteticky nevzhledná a nefunkční, prostory jsou nevyužívané,“ doplnil náměstek primátora Marek Hrvol (ProMOST) s tím, že poslední jednání proběhla začátkem června.

Pokud by v budoucnu k odkupu ze strany města došlo, měla by být budova finančně soběstačná.

„Z mého pohledu bychom měli budovu využít komerčně. Měl by tam být nebytový prostor pro místní podnikatele, případně v kombinaci s nějakou městskou službou,“ dodal Hrvol.

Po čtyřech letech jednání dosáhlo město alespoň podepsaní smlouvy o směně pozemků a smlouvy o smlouvě budoucí k nájmu zásobovacího tunelu, který vede ke kulturnímu domu Repre a který město potřebuje využívat. Teprve na základě smlouvy totiž může stavební úřad vydat povolení k rekonstrukci Repre a jeho okolí.