Průhledný chanovský panelák jde k zemi, ještě loni byl obydlený

  14:04
Vybydlený panelový blok 3 na chanovském sídlišti, které patří k nejznámějším vyloučeným lokalitám v Česku, se stává pomalu minulostí. Demolice neobyvatelného domu začala bez velké pozornosti v pondělí. Do soboty by měla stavební firma z místa vyvážet už je suť.

„Město Most se pro demolici rozhodlo kvůli bezpečnostním a estetickým důvodům. Část starého paneláku je už pryč a demolice by měla skončit o tomto víkendu. Následovat bude odklízení sutin,“ uvedla mluvčí mosteckého magistrátu Klára Vydrová.

„Demolici provádí společnost Speciální stavby Most, za cenu 1,8 milionu korun bez DPH. V ceně je zahrnuta nejen samotná demolice, ale také odvoz materiálu, jeho likvidace a terénní úpravy,“ dodala Vydrová.

Město se do bourání domu pustilo i bez přiznané státní dotace. Právě díky nižší vysoutěžené ceně, která nedosahuje ani dvou milionů korun, totiž zvládne demolici uhradit z vlastního rozpočtu.

Vedení mostecké radnice původně žádalo o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), úspěšné však nebylo.

„MMR snížilo razantně objem peněz v dotačním titulu. Z původních 100 milionů na polovinu. Předpokládané náklady na bourání bloku by však díky výběrovému řízení, do něhož se přihlásilo 13 firem, neměly přesáhnout dva miliony korun. Rozhodli jsme se tak, že bourání zaplatíme ze svého rozpočtu,“ uvedl již před časem náměstek mosteckého primátora Marek Hrvol (ProMOST).

Původní náklady na demolici sedmipatrového paneláku odhadovala radnice až na 8,5 milionu korun. Dotace měla pomoci uhradit necelou polovinu nákladů.

Blok s číslem 3 chtěl nechat Most zbourat již před rokem. Do konce října 2019 v něm ale ještě přebývali poslední nájemníci a město kvůli tomu nemohlo požádat o dotaci dřív.

Dům nyní stihl stejný osud jako jiné tři paneláky zbourané v této lokalitě již mezi lety 2013 a 2016. Místo bloku má v budoucnu zůstat jen zelená plocha, na níž se žádná nová výstavba nechystá.