V Ústí se po téměř roční opravě znovu otevřely historické Městské lázně

  11:38
Po téměř rok trvajících opravách se veřejnosti znovu otevřel bazén v Městských lázních v Ústí nad Labem. Práce vyšly na téměř šest milionů korun.

Historické Městské lázně v Ústí se otevírají po náročné opravě. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Rekonstrukce bazénu a interiéru lázní začala loni na konci listopadu, ovšem ještě předtím bylo nutné vyřešit statikem zjištěné narušení nosné železobetonové konstrukce bazénové vany. Teprve pak mohly začít opravy bazénové haly, šaten, toalet a přístupové chodby. Došlo i na vybudování nových sprch.

„Nově byla také položena keramická dlažba s výjimkou vstupní chodby, tady byla ponechána historická,“ popisuje další změny Alena Sejková z ústeckých Městských služeb, které se o provoz lázní starají.

„Za zmínku určitě stojí i osazení nových atypických dveří, které jsou navrženy ve stejném členění jako původní historické,“ doplňuje Sejková.

Lázně byly ve městě otevřeny v červnu roku 1908, ale první úvahy o jejich zřízení padly o několik let dříve, už v roce 1894, kdy vedení města nechalo postavit zcela novou budovu. Rozhodlo se tehdy zlepšit obecnou hygienu ve městě a zřídit velké veřejné lázně.

Na návštěvníky čekal nejen velkoryse řešený bazén s vysokým klenbovým stropem zdobený rozetou a arkádami, ale také parní lázeň, vanové lázně, sprchové kouty, uhličité lázně a slatinná kabina.

Po čtyřech letech od otevření získaly lázně vrtem artéského pramene do hloubky 357,3 metru vlastní zdroj mineralizované termální vody o teplotě téměř 32 stupňů. Ten zásobuje lázně dodnes.

Autor: