Patnáctipodlažní budova nádraží v Mostě se dočká vylepšení za stamiliony

  7:08
Správa železnic dostala od ministerstva dopravy zelenou k dalšímu pokračování příprav generální opravy budovy mosteckého nádraží. Přinese vyšší kvalitu a reprezentativnost veřejného prostoru, snížení energetické náročnosti, zlepšení technického stavu budovy i zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících.

Nádraží v Mostě se dočká razantního vylepšení. Předpokládané celkové investiční náklady na opravu jsou 685 milionů korun. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Stavba bude i vzhledem k velikosti objektu rozdělena do čtyř etap. Důvodem tohoto členění je i návaznost na námi plánovanou rekonstrukci železniční stanice a přilehlého autobusového terminálu, které má zase pod taktovkou město,“ řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

První práce, které nepodléhají stavebnímu povolení, začnou letos v září. Mají se týkat úprav a údržbových prací v odjezdové hale. Nyní Správa železnic  dokončuje projekt pro provedení stavby a vybírá z několika návrhů vizualizací interiéru haly.

Hlavní práce na velkorysé patnáctipodlažní budově ze 70. let minulého století, na něž už bude potřeba stavební povolení a které řeší například přístup k vlakům, nové eskalátory či parkoviště, však začnou až v roce 2023.

Velkou investicí bude i nahrazení obvodového pláště z takzvaných boletických panelů. Předpokládané celkové investiční náklady na opravu jsou 685 milionů korun.

V roce 2023, kdy začne ze strany Správy železnic největší část obnovy, plánuje město Most ukončit výstavbu zcela nového autobusového terminálu po levé straně nádražní budovy.

Spolu s železniční stanicí má vytvořit kvalitní dopravní uzel. Na koordinaci a postupu jednotlivých prací se dohodlo město Most se Správou železnic již před časem.