Agentura pro sociální začleňování odstoupila od spolupráce s městem Most

  19:28
Agentura pro sociální začleňování, která má městům pomáhat při začleňování obyvatel ze sociálně vyloučených lokalit, ukončila spolupráci s městem Most. Hlavním důvodem je záměr města vystavět modulové bydlení v sociálně vyloučené lokalitě Chanov.

Ján Chromý diskutuje na zastupitelstvu města Most k otázce bydlení v Chanově a přestěhování obyvatel z panelových domů do kontejnerů. (27. 6. 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Takzvané čunkodomky by měly za dvacet milionů korun vyrůst na sídlišti obývaném z drtivé většiny Romy příští rok. Původně přitom město předpokládalo, že se výstavba stihne už letos.

„Byli jsme pověřeni ukončením spolupráce se statutárním městem Most monitorovacím výborem, který kontroluje naši činnost a rozhoduje o spolupráci s obcemi. Jedním z hlavních důvodů byl záměr Mostu postavit další byty na sídlišti Chanov,“ uvedl ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák.

„Nová výstavba v takto extrémně sociálně vyloučené lokalitě podle agentury vyloučení neřeší, naopak ho výrazně posiluje. Agentura přitom městu navrhla alternativu v podobě dlouhodobého plánu postupného snižování počtu obyvatel sídliště, který by nakonec vedl k jeho úplnému zrušení,“ dodal Beňák.

Most spolupracoval s Agenturou pro sociální začleňování od roku 2008. Aktivněji pak až od roku 2016 po podpisu Memoranda o spolupráci.

Na jeho základě mohlo město i neziskové organizace působící ve městě čerpat dotace z evropských operačních programů v celkové výši 133 milionů korun.

Ukončením spolupráce teď město přijde o již přislíbených téměř 44 milionů. Například v případě projektu „Prevence školního neúspěchu ZŠ v Mostě“, do kterého měly být zapojeny místní základní školy zřizované městem, počítaly základní školy s personálním posílením, vybavením škol či úhradou vzdělávacích aktivit.

„Tyto peníze budou v nejbližším období školám chybět. Samozřejmě i aktivity ostatních projektů nemáme čím nahradit a v procesu sociálního začleňování o jejich přínos jednoznačně přijdeme,“ popsala náměstkyně primátora Markéta Stará (ProMOST).

Problém spočívá v tom, že uvedené projekty se měly financovat v rámci výzvy, kde je podmínkou spolupráce s agenturou.

„Agentura si uvědomuje, že Ústecký kraj řeší specifické problémy, kde je velmi důležitá odborná spolupráce a podpora v boji proti sociálnímu vyloučení, proto bude agentura nadále spolupracovat s Ústeckým krajem a s dalšími 17 obcemi v kraji,“ uvedl Berňák.

„Most může čerpat podporu a pomoc například z programů Výstavba či dalších budoucích výzev z Operačního programu výzkum, věda, vzdělávání. Dalším partnerem pro město je i program Re:start, ale i zmíněný Ústecký kraj,“ nastínil Berňák možnosti města.

Kvůli chanovskému sídlišti naopak loni na podzim vypověděl memorandum o spolupráci s agenturou Ústecký kraj. Krajští zastupitelé se právě nechtěli ztotožnit s návrhy agentury ohledně řešení mosteckého sídliště.

V roce 2018 s agenturou přestalo spolupracovat například i krajské město Ústí nad Labem.