iDNES.cz

Exnáměstek nastupuje do muzea. Nové vedení kraje řeší, jak ho odvolat

  7:08
Bývalý náměstek ústeckého hejtmana a starosta Krupky Zdeněk Matouš (dříve ČSSD, nyní Lepší sever) je ode dneška ředitelem teplického muzea. Vyhrál výběrové řízení, které však od začátku budilo pochyby. Nové vedení kraje konkurz nejspíše zruší. Je ale opatrné a nechává si zanalyzovat jeho smlouvu.

Nový hejtman Jan Schiller už krátce po svém nástupu médiím sdělil, že nechá okolnosti zmíněných konkurzů prověřit. A jak se nyní MF DNES podařilo zjistit, kraj si vyžádal právní rozbor Matoušovy smlouvy.

„Právě to komunikujeme s právníky, nechceme udělat žádnou chybu. Je to samozřejmě složité, protože pan Matouš ‚regulérně‘ vyhrál konkurz. I kdyby měl ale smlouvu na dobu neurčitou, tak si myslím, že z příspěvkových organizací lze člověka odvolat kdykoliv bez udání důvodu. Musíme to mít ale právně podložené,“ sdělil v pondělí náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Osobně prý ve středu navštíví i další příspěvkové organizace, kde došlo k odvolání ředitelů a bude zjišťovat, jak nyní fungují.

„Pak dostane rada kraje několik variant dalšího vývoje. Jednou z nich je, že se vypíší nová výběrová řízení. Ještě není jasné, do kterých organizací to bude, ale na teplické muzeum dojde téměř určitě,“ potvrdil Řehák s tím, že definitivní rozhodnutí padne nejpozději na jednání rady 16. prosince.

Kraj, v jehož nejužším vedení byl i Matouš, loni zcela nečekaně neprodloužil smlouvy trojici ředitelů kulturních institucí. Kromě ředitele teplického muzea dostali „padáka“ ještě šéfka lounské Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková a ředitel Severočeské galerie v Litoměřicích Jan Štíbr.

Od začátku se spekulovalo, že jejich odvolání souvisí se snahou o vytvoření trafiky pro některého z politiků, kteří neuspějí v krajských volbách.

Matouš: Nechápu, proč vás to pořád zajímá

Tyto spekulace nabraly na síle v červnu, kdy ačkoliv ještě nebyly uzavřeny přihlášky do nových konkurzů, MF DNES získala svědectví několika na sobě nezávislých zdrojů, podle kterých se měl ředitelem stát právě Matouš.

Výběrové řízení mu mělo být šité na míru. To se následně v srpnu potvrdilo a Matouš, ač paradoxně dosud neměl s vedením kulturních organizací žádné zkušenosti, konkurz skutečně „na plné čáře“ vyhrál.

V komisi, která o vítězi rozhodovala, přitom seděli převážně lidé z kraje a dokonce i Matoušův spolustraník a kamarád Martin Klika (Lepší sever), další tehdejší náměstek hejtmana.

MF DNES se pokoušela zjistit, jak se Zdeněk Matouš na svůj nový post těší a co bude jeho prioritou ve funkci, ten však s redaktorem mluvit nechtěl. „Teď mám jednání. Nechápu, proč vás tohle pořád zajímá,“ sdělil do telefonu a ani si nevyslechl otázky.

Napnutí jsou ze současné situace řadoví pracovníci muzea. „Atmosféra je nyní dost rozpačitá a nejistá. Nikdo neví, co bude,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců, jehož totožnost redakce zná.

Jedno je jisté. U Matoušova nástupu už nebude jeho předchůdce Radek Spála, kterého bývalé vedení kraje na sklonku loňského roku nečekaně odvolalo. Jak sám prozradil, ode dneška nastupuje do nové práce na odboru památkové péče ministerstva kultury.

„Pokračovat v muzeu nebylo možné. A upřímně, zůstat pod jednou střechou s člověkem takového charakteru, jako je pan Matouš, který mě v podstatě cíleně připravil o místo, aby na něj sám dosedl, opravdu nemusím,“ řekl Spála, jenž vedl muzeum od ledna 2018.

Novou šéfku galerie nám neberte, píší kraji Louny

Lounská radnice se ohradila proti záměru ohlášenému novým hejtmanem vypsat znovu výběrové řízení na místo ředitele krajské Galerie Benedikta Rejta (GBR). Teprve v září se funkce ujala vítězka výběrového řízení Kateřina Melenová, která vystřídala Alicu Štefančíkovou, jež galerii vedla přes třicet let.

„Po několika letech ‚zimního spánku‘, kdy GBR nebyla příliš aktivní, pořádala minimum akcí a mnozí občané ani nevěděli, že zde tato významná organizace Ústeckého kraje sídlí, si dovoluji již nyní konstatovat, že se s osobou nové ředitelky blýská na lepší časy. První kroky paní Melenové a její představené plány totiž dávají naději, že se z pokladů ve sbírkách GBR bude těšit i někdo jiný než jen její zaměstnanci,“ píše starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny) v dopise adresovaném vedení kraje v čele s hejtmanem Janem Schillerem (ANO).

GBR patří do trojice kulturních institucí, kde předchozí vedení kraje na konci loňského roku neprodloužilo tehdejším ředitelům smlouvy a vyhlásilo výběrová řízení. Za to si vysloužilo tvrdou kritiku. Spekulovalo se, že chce kraj na volná místa dosadit spřízněné politiky, kteří neuspějí v letošních podzimních krajských volbách. Nejvíc se mluvilo o Teplicích, kde místo ředitele Regionálního muzea získal bývalý náměstek hejtmana a starosta Krupky Zdeněk Matouš (ČSSD).

Janda chce kraj přesvědčit, aby GBR ani nová ředitelka nebyly spojovány s ostatními konkurzy na šéfy uměleckých institucí, byť podle něj „některé mohly budit jisté pochybnosti“. Jak ale upozornil, za lounskou radnici se výběrového řízení zúčastnil místostarosta Vladimír A. Hons (USZ) jako člen komise. „A v průběhu jednání komise nezaznamenal nic, co by výběr paní Melenové mohlo zpochybnit,“ poznamenal.

Autor: Miroslava Strnadová

Autor:
zpět na článek