Obviněný starosta Krupky Matouš se i potřetí uchází o post ředitele muzea

  15:12
Trestně stíhaný starosta Krupky na Teplicku Zdeněk Matouš (ČSSD) se potřetí přihlásil do konkurzu na nového ředitele Regionálního muzea v Teplicích. Předchozí dvě výběrová řízení vždy vyhrál, kraj je ale pokaždé zrušil a vypsal znovu. O post ředitele se spolu s ním tentokrát utkají další dva uchazeči.

Zdeněk Matouš. | foto: archiv Zdeňka Matouše

„Vidím obrovskou stagnaci teplického muzea, které je nicméně úžasné. Má obrovské sbírky, partu lidí, potřebují manažera, který je potáhne a bude shánět peníze,“ uvedl Matouš pro ČTK a přiznal, že se do výběrového řízení skutečně přihlásil. „Jeho podoba se mi nicméně nelíbí. Trochu to zavání možnou manipulací,“ doplnil ještě.

Do nynějšího konkurzu se přihlásili celkem tři uchazeči. MF DNES to potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Podle ní bude nyní stanovena výběrová komise, která z nich následně vybere nejlepšího a doporučí jeho schválení radě Ústeckého kraje.

„Výběrové řízení proběhne dvoukolově. Uchazeči by nejprve měli absolvovat test manažerských dovedností a poté pohovor před výběrovou komisí. Složení komise by mělo být známé nejpozději 12. ledna,“ přiblížila Fraňková.

V komisi podle ní zasednou nejen zástupci krajského úřadu, ale také nezávislí odborníci. „Podobně jako v předchozím výběrovém řízení. Komise z toho poté udělá nějaké doporučení pro radu kraje a ta rozhodne,“ doplnila mluvčí.

„Jsem přesvědčen, že pokud konkurz proběhne v pořádku, nového ředitele budeme znát v jarních měsících,“ sdělil náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci). K faktu, že se do konkurzu hlásí trestně stíhaný člověk, se vyjádřit nechtěl. „To teď nebudu komentovat,“ sdělil.

V komisi nechyběl spolustraník

Nového ředitele své příspěvkové organizace začal kraj hledat v roce 2020 poté, kdy na sklonku roku 2019 neprodloužil smlouvy trojici ředitelů kulturních institucí.

Kromě tehdejšího šéfa teplického muzea Radka Spály dostali vyhazov ještě ředitelka lounské Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková a ředitel Severočeské galerie v Litoměřicích Jan Štíbr. V nejužším vedení kraje přitom tehdy seděl právě Matouš coby náměstek hejtmana.

Od začátku se spekulovalo, že nečekaná odvolání souvisí se snahou o vytvoření trafiky pro některého z politiků, kteří neuspějí v blížících se krajských volbách. Tyto spekulace nabraly na síle v červnu 2020, kdy ještě nebyly uzavřeny přihlášky do nových konkurzů, ale MF DNES získala svědectví několika lidí, podle nichž se měl ředitelem teplického muzea stát právě Matouš.

To se následně v srpnu i potvrdilo a Matouš, ač do té doby neměl s vedením kulturních organizací žádné zkušenosti, konkurz skutečně vyhrál. V komisi, která tehdy o vítězi rozhodovala, přitom seděli převážně lidé z kraje, a dokonce i Matoušův spolustraník z ČSSD a kamarád Martin Klika, další tehdejší náměstek hejtmana.

Konec už po týdnu

Na post šéfa muzea nastoupil Matouš 1. prosince 2020. Už o týden později ho ale nové vedení kraje kvůli pochybnostem o průběhu konkurzu odvolalo a vypsalo nový. I v něm starosta Krupky zvítězil, avšak rada kraje se rozhodla, že výběrové řízení zruší a vypíše potřetí. 

Jedním z hlavních důvodů tehdy bylo, že ani jeden z účastníků nesplňoval všechna požadovaná kritéria. „Dalším byl i nízký počet přihlášených,“ řekl tehdy Řehák.

Zdeněk Matouš je od loňského června spolu s dalšími 11 zastupiteli Krupky obviněn v kauze Jabloňový sad. Ta se týká podezřele levného prodeje stavebního pozemku v Krupce, který politici v roce 2019 prodali firmě Jabloňový sad za 100 korun za metr čtvereční. Policie je podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Matouš figuruje i v kauze prodeje pozemků z roku 2005, kdy ještě se dvěma společníky (jedním z nich byl současný primítor Ústí na Labem Petr Nedvědický z ANO) zbohatli o miliony korun.

Koupili v Krupce louky za 338 tisíc korun, následně v zastupitelstvu prosadili změnu územního plánu a jako stavební parcely je prodali developerské firmě za 42 milionů korun. Policie však tehdy případ ukončila s tím, že nešlo o trestný čin.

Autor: