Na vyhořelém zámečku se už rýsuje střecha, oprava bude trvat ještě rok

  7:08
Historický zámeček Dvojhradí v dubské části Mstišov, který předloni v září zcela vyhořel, už dostává novou střechu. Nejpozději na jaře příštího roku by měl být lovecký zámeček, který nechal v letech 1702 až 1703 pro hraběnku Tuppolenu postavit František Clary-Aldringen, kompletně opraven.

„Momentálně pracujeme na střeše, která se bude ještě podkládat sloupy, aby tu vzniklo patro,“ nastínil další průběh prací majitel památky Jiří Novák.

Fotogalerie

„Poté začneme opravovat i další části zámečku včetně přízemí a vnitřních prostor, vše samozřejmě pod dohledem památkářů,“ doplnil Novák, jehož rodina se o zámeček a přilehlou lesní oboru stará déle než 40 let.

Celá rekonstrukce vyjde zhruba na 7,5 milionu korun a hotová by měla být v březnu příštího roku.

„Co se týče financování, část platíme z pojistky, část z vlastních zdrojů a požádali jsme o podporu i Ústecký kraj a ministerstvo kultury. Dál probíhá i veřejná sbírka, ve které se do dnešního dne vybralo zhruba 100 tisíc korun,“ dodal Novák.

Novák také podotkl, že nejdůležitější bylo právě zastřešení barokního objektu, aby do něj nezatékalo a dál nechátral.

Pokračují i jednání města Dubí s Lesy ČR, které mají v plánu zvelebit přilehlou oboru. V budoucnu by zde měla vzniknout odpočinková zóna a také vycházkové okruhy.

Z loveckého zámečku zbyly po předloňském požáru jen trosky:

„Naším cílem je celou lokalitu revitalizovat, aby to bylo kvalitní místo pro příměstskou rekreaci a odpočinek. Zahájili jsme přípravné práce na projektovou přípravu celkového budoucího uspořádání lokality včetně obory a jejího nejbližšího okolí. Momentálně tam probíhá geodetické zaměření,“ sdělil Petr Pípal, starosta Dubí, pod které Mstišov spadá.

Loni v létě se zničená památka začala opravovat:

Na zhruba 6,5 hektaru, které jsou v těsném sousedství obce, by v budoucnu měla být obora s výběhy pro evropskou lesní zvěř, ale také by zde mělo vzniknout dětské a workoutové hřiště, piknikové stoly, parkoviště i nové sociální zařízení.

„Na dalších 25 hektarech by pak měly být dva vycházkové okruhy vedoucí až k domovu důchodců a ke koupališti v Dubí. A plánujeme tu i naučnou stezku a další zajímavosti,“ nastínil starosta Pípal s tím, že jednání s Lesy ČR jsou teprve v počátcích.

Lovecký zámeček Dvojhradí

  • Zámeček Dvojhradí nechal v letech 1702 až 1703 pro hraběnku Tuppolenu postavit František Clary-Aldringen.
  • V okolí barokní stavby vznikla obora s lesní zvěří o rozloze 60 hektarů, která byla hojně navštěvována lázeňskými hosty a osobnostmi jako Johann Wolfgang von Goethe nebo Ludwig van Beethoven.
  • Během druhé světové války však byly obora i zámeček výrazně poničeny.
  • V roce 1974 Severočeské státní lesy budovu zrenovovaly a zřídily kolem ní i novou 20hektarovou oboru, ve které dnes žije 6 druhů lesní zvěře (80 kusů), například jeleni, srnci, daňci a divoká prasata. Je otevřena každý den od 10 do 20 hodin a za rok ji navštíví až 50 tisíc lidí.
  • Budova zámečku, která je od roku 1958 památkově chráněná, v září 2018 zcela vyhořela. Zbyly jen obvodové zdi.
Autor: