iDNES.cz

Louny chtějí začít využívat nejhlubší pramen v Česku, má unikátní složení

  8:28
Louny usilují o to, aby mohly využívat vodu z minerálního pramene Luna, která má unikátní složení, k léčivým účelům. O povolení jednají s ministerstvem zdravotnictví. Nyní voda, jež se vyznačuje velkou slaností, vyvěrá na několika místech a někteří lidé si ji odebírají sami. Lékařsky však využívána není.

Louny usilují o to, aby mohly využívat vodu z minerálního pramene Luna, která má unikátní složení, k léčivým účelům. O povolení jedná s ministerstvem zdravotnictví. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Chceme, aby byl pramen využitelný v souladu s lázeňským zákonem, což vyžaduje splnění nějakých formalit. Činíme kroky k ministerstvu zdravotnictví, aby bylo možné pramen legálně využívat pro léčebně-preventivní péči,“ uvedl starosta Pavel Janda (Pro lepší Louny).

Pramen Luna je alkalická kyselka. Má sice nižší kapacitu, podle posledního měření před několika lety z něj tryská kolem 15 litrů za minutu, ale přesto se může pochlubit českým nej. Je to nejhlubší minerální vrt u nás, jeho hloubka je zhruba 1 100 metrů. 

Má také jedinečné složení, srovnávat se s ním ve světě mohou pouze prameny v gruzínském Boržomi a ve francouzském Vichy.

Co minerální voda Luna léčí

Vhodná je k pitným kúrám u pacientů s gastrointestinálními chorobami, jako je funkční žaludeční dyspepsie, chronická gastritis, vředová choroba žaludku a duodena, stavy po operacích žaludku, postprandiální syndromy slepé kličky, střevní dyspepsie a chronická pankreatitis.

Příznivě působí i na léčbu chorob jater. Vhodná je též jako doplněk léčby kožních chorob s poruchou keratinizace a pro zevní balneaci.

Není vhodná pro kardiaky, hypertoniky, děti, mladistvé a těhotné ženy. Užívání minerální vody Luna se doporučuje konzultovat s lékařem.

Zdroj: Infocentrum Louny  

„Pramen má potenciál a je škoda jeho léčivé účinky více nevyužívat. Svými vlastnostmi předčí všechny oficiální léčivé prameny v České republice. Velkou slabinou je ale poměrně nízká výtěžnost. To znamená, že na nějaké velké lázně se nehodí,“ uvedla radní Martina Bečvářová (ANO) s tím, že je zde však prostor pro vznik ordinace balneologie.

Léčebné účinky chce využívat i lounský chirurg Bořek Zasadil, usiluje o to už řadu let. Povolení od ministerstva zdravotnictví k odběru vody ale nemůže získat, dokud majitel pramene, tedy město Louny, nesplní zákonné podmínky. Například chybí správce a pravidelný monitoring kvality vody.

„Pokud se podaří splnit všechny zákonné podmínky pro odběr vody, pak bude možné ji vyžívat jako součást léčby takzvaného vlhkého hojení ran. Tuto metodu chceme oficiálně začít na naší chirurgické ambulanci. Metoda spočívá ve využití mechanického účinku čištění ran, tedy sprchování, v antimikrobiálním účinku solí rozpuštěných ve vodě a dále vasodilatačním účinku kysličníku uhličitého rozpuštěného ve vodě,“ popsal lékař s tím, že podmínkou je přímá aplikace vody z pramene.

„Jsme připraveni na vlastní náklady vodu z pramene si přivézt do ordinace,“ dodal.

Pramen byl navrtán na počátku šedesátých let minulého století v jižní části města, na návrší U Spravedlnosti. Z jednoho ložiska jsou tři vývěry. Dva z nich na sídlišti U Spravedlnosti a v areálu lounské nemocnice jsou veřejně přístupné a někteří lidé si tam chodí vodu odebírat. Další místo je v lounském domově pro seniory.

V 90. letech byla pramenitá voda přivedena i do prostor rehabilitačního oddělení tehdejší lounské nemocnice. Pracoviště disponovalo balneologickou vanou s parním ohřevem. Po několika letech byl však provoz ukončen.

zpět na článek