Oprava lounské Daliborky se prodraží, cenná památka má narušenou statiku

  6:20
Historický dům Daliborka v Lounech má narušenou statiku. Před časem se propadla sklepní klenba, propadá se také podlaha v jedné části objektu. Budoucí plánovanou rekonstrukci památky to prodraží o miliony korun.

V lounské Daliborce nyní sídlí státní okresní archiv. | foto: Infocentrum Louny

„Statik ve znaleckém posudku, který jsme si nechali zpracovat, konstatoval, že je narušena statika v zadní části objektu. Zajištění statiky vyjde odhadem na více než deset milionů korun. Bez toho se ale nebudeme moci pustit do dalších nutných oprav,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda (Pro lepší Louny).

V památkově chráněné budově na Mírovém náměstí sídlí od konce padesátých let minulého století pobočka Státního okresního archivu, která je tam v pronájmu. Brzy ji ale opustí. Archiv se bude totiž stěhovat do moderní novostavby za více než 200 milionů korun. Stojí mezi ulicemi Rakovnická a Pod Nemocnicí, její stavba začala na jaře 2020 a skončí v brzké době.

„Práce finišují a vypadá to, že bychom se měli stěhovat už ke konci letošního roku,“ sdělil ředitel archivu Jan Mareš.

Po přestěhování Daliborka osiří. Město, které je jejím vlastníkem, řeší budoucí využití. Vyhlásilo dokonce anketu, ve které veřejnost odmítla prodej domu. Lidé by si tam přáli reprezentační a obřadní prostory

Předtím bude ale nutná nákladná rekonstrukce v řádu desítek milionů korun. Kromě narušené statiky je celý dům ve špatném stavu, komplikované je také vnitřní uspořádání.

„Do stávající podoby byl dům přestavěn pravděpodobně na začátku 17. století. V 19. století došlo ke vnitřním úpravám, kdy zde byly postaveny různé příčky. Od roku 1945 je dům bez stavební údržby, čemuž odpovídá i dnešní situace,“ upozornil Mareš.

Dům v minulých desetiletích chátral i kvůli složitému vlastnictví. Polovinu domu vlastnilo město Louny a druhou polovinu soukromá osoba. Ani jedna strana nechtěla do problematického majetku investovat. Město druhou polovinu koupilo až v roce 2016.

Dům je cennou architektonickou památkou, jde o nejlépe dochovaný středověký městský objekt v Lounech. V patře se zachovala srubová místnost s trámovým stropem. Na přelomu 15. a 16. století byly takové srubové místnosti běžné, dnes jde o velkou vzácnost.

„Určitě nechceme, aby byl dům dlouho prázdný a nic se tam nedělo. V tomto případě jde čas proti nám a musíme se opravou vážně zabývat. Intenzivně řešíme, co bude dál, a mně osobně by se líbilo oslovit studenty architektury z různých fakult, aby vypracovali v rámci studentských prací své vize,“ dodal starosta.