Útlum těžby uhlí v lomu ČSA pokračuje, zanikne víc než 250 pracovních míst

  11:54
Společnost miliardáře Pavla Tykače Sev.en Energy utlumuje těžbu v lomu ČSA na Mostecku. Do vytěžení zpřístupněných zásob zbývá jen 12 milionů tun hnědého uhlí. Od příštího roku proto skončí dosavadní nepřetržitý provoz, což s sebou přinese i zrušení více než 250 pracovních míst.

Hrana lomu končí v těsném sousedství zámku Jezeří. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Těžbu v hnědouhelném velkolomu utlumuje společnost již od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů. Letos na jaře skončila kvůli ekonomické náročnosti i s hlubinnou těžbou v bočních svazích lomu. Definitivní konec těžby má přijít v roce 2024, či 2025.

Na rychlost a postup dotěžení uhlí má kromě vládou nastavených limitů, kam může těžba pokračovat, vliv i současný trend negativního vnímání hnědého uhlí jako tradiční suroviny pro výrobu energie.

„Poslední roky přinesly výraznou změnu vnímání uhlí a uhelných zdrojů jako stabilní palivové a energetické základny. Jeho další využívání v energetice České republiky se tak dostalo pod obrovský politický a ideologický tlak, který je výrazně podporován obdobným postupem i v okolních zemích,“ uvedl generální ředitel těžebních společností Sev.en Energy Petr Lenc.

„Součástí tohoto tlaku je na jedné straně zvýhodňování konkurenčních zdrojů a na straně druhé výrazná penalizace uhelné energetiky. To se výrazně promítá do cen za výrobu elektrické energie a vede v konečném důsledku k omezování výroby v tradičních hnědouhelných energetických zdrojích, a tedy i těžby,“ doplnil.

Chystaná organizační změna má pomoci snížit provozní náklady na minimum. Nepřetržitý směnný provoz v úsecích Povrchová těžba lomu ČSA a Úprava uhlí Komořany i ve všech souvisejících provozech se změní na dvanáctihodinový celotýdenní pracovní režim. 

Zaměstnanci mají nárok na odstupné i státní příspěvek

O práci kvůli tomu přijde více než 250 zaměstnanců. „Všem zaměstnancům náleží odstupné dle kolektivní smlouvy. Odcházející horníci navíc mohou požádat o restrukturalizační příspěvek, který naše odborová organizace vyjednala se státem v roce 2016,“ připomněl Jaromír Franta, předseda Sdružení odborvých svazů SOO CCG.

Propuštění tak mají nárok i na státní sociální příspěvek ve výši až osm tisíc korun měsíčně. Firma odcházejícím zaměstnancům pomůže i při komunikaci s příslušnými úřady. 

Za hranou hnědouhelného velkolomu odhadem zůstanou nevytěžená ložiska uhlí o objemu 240 milionů tun. Místo lomu má v budoucnu vzniknout obří jezero. S jeho napouštěním by se mohlo začít už v roce 2027. Trvat má podle vydatnosti dodávek vody deset až patnáct let.