iDNES.cz

V kauze spojené se skládkou Celio stíhá NCOZ devět lidí a dvě firmy

  11:10,  aktualizováno  14:22
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní stíhání devíti lidí a dvou právnických osob kvůli státní zakázce na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves. Nebezpečné odpady odvážené z Nelahozevsi se ukládají na skládku Celio u Litvínova.

Skládka nebezpečného odpadu společnosti Celio u Litvínova. | foto: Zuzana Mendlová, MF DNES

Útvar ve čtvrtek prováděl domovní prohlídky. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej zásah potvrdil. Zároveň však odkázal na Vrchní státní zastupitelství v Praze, které věc dozoruje a vyhradilo si právo jako jediné poskytovat informace.

„Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu ve stadiu pokusu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Trestné činy podle ní souvisejí s realizací veřejné zakázky ministerstva financí s názvem „Opatření vedoucí k nápravě starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol“.

„Věříme, že bude vše řádně prošetřeno a jsme připraveni s příslušnými úřady plně spolupracovat,“ řekl mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. 

„Každoročně investujeme zhruba dvě miliardy korun na projekty spojené s ochranou životního prostředí a vyvíjíme maximální úsilí k minimalizaci dopadů naší výrobní činnosti. Tato kauza na nás neoprávněně vrhá špatné světlo, ačkoliv nejsme ani zadavatelem, ani realizátorem likvidace starých ekologických zátěží na skládce Nelahozeves Kaučuk,“ dodal Kaidl.

Skládku Celio provozuje společnost Purum Kraft. Její mluvčí řekla, že zatím nemá k dané věci žádné informace.

Loni v létě Česká inspekce životního prostředí rozhodla o omezení provozu skládky Celio kvůli hrozbě bezprostředního závažného dopadu na životní prostředí kvůli nesprávnému skladování látky styren v sudech. Stejné opatření poté vydal i krajský úřad.

Firma Purum Kraft tehdy uvedla, že jde o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se týká skládky Nelahozeves Kaučuk s tím, že zakázka je v naprostém souladu s integrovaným povolením a provozními řády.

Omezení v provozu skládky je i nadále platné. „V této věci proběhla ze strany inspekce intenzivní kontrolní činnost, vzhledem k současnému šetření ale nebudeme další detaily zveřejňovat. Vzhledem k úkonům Policie ČR nelze v současné chvíli věc řešit v přestupkovém řízení,“ sdělil mluvčí inspekce Jiří Ovečka.

Skládka Celio se v minulosti „proslavila“ také častými požáry. Například v létě 2017 tam hořel komunální odpad na ploše sto krát sto metrů. Bojovalo s ním jednadvacet hasičských jednotek. O rok později krotilo sedmnáct jednotek plameny, které zasáhly halu.

Autoři: ,
zpět na článek