Chemičkou u Litvínova v noci otřásl výbuch, čtyři lidé jsou vážně zranění

  0:34,  aktualizováno  15:14
Chemickým závodem v Záluží u Litvínova otřásl ve středu krátce před 23. hodinou výbuch. Při explozi a následném požáru utrpěli čtyři lidé zranění. Záchranáři je dopravili do nemocnice na pražských Vinohradech. Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Vyšetřování události se naplno rozeběhne v pátek.

Podle vyjádření firmy Orlen Unipetrol, která chemičku provozuje, došlo v areálu k lokální explozi a následnému požáru na hydrokrakovací jednotce, kde se přeměňují těžší podíly ropy na lehčí, hodnotnější frakce, které se poté využívají pro výrobu pohonných hmot a také surovin pro následnou petrochemickou produkci.

Společnost dodala, že se tak stalo vlivem technické závady.

Na místě došlo ke zranění čtyř lidí. „Jedna osoba utrpěla velmi vážné zranění a musela být letecky transportována do popáleninového centra nemocnice na pražských Vinohradech,“ sdělil IDNES.cz mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.

Další tři lidé podle něj utrpěli vážná zranění a do stejného zařízení je převezly sanitky.

Hydrokrakovací jednotku Orlen Unipetrol odstavil a přebytečnou produkci řízeně spaloval na bezpečnostních polních hořácích. Chemička jako celek byla nadále v provozu.

Na místě zasahovalo celkem devět jednotek hasičů, kteří zároveň informovali, že okolní měření kvůli možnému úniku škodlivých látek do ovzduší bylo negativní.

Soud zprostil obžaloby pracovníky obviněné v kauze výbuchu v Unipetrolu

Zahájeno již bylo vyšetřování přesné příčiny exploze, následně bude stanoven rozsah škod. Vyšetřovatelé HZS a policie dnes kontrolovali dokumentaci. Zítra budou pokračovat ohledáním místa požáru i za účasti Technického ústavu požární ochrany HZS ČR.

Policie mezitím zahájila formální kroky. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti,“ řekl mluvčí mostecké policie Václav Krieger.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, zejména plastů a hnojiv.

Do skupiny Orlen Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně.

Autoři: ,