Byly tu fronty na víčka, vzpomíná šéfka Zahrady Čech. Akce je letos kratší

  13:32
Už popětačtyřicáté se v pátek návštěvníkům otevřou brány tradičního litoměřického zahrádkářského veletrhu Zahrada Čech. Proti minulým ročníkům, kdy trval devět dní, je ten letošní pouze šestidenní, posledním výstavním dnem je středa 15. září. Co se týče sortimentu, lidé o nic nepřijdou.

Zahrada Čech bude letos o několik dní kratší. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Byli jsme nejdelší výstavou v republice, co se počtu dní týká. Covidová a ekonomická situace nám ale ukázala, že je pro nás vhodnější ji o pár dní zkrátit,“ říká Michaela Mokrá, ředitelka litoměřických Městských kulturních zařízení, pod jejichž hlavičkou se výstava letos poprvé koná.

„Ale v minulosti trvala až tři týdny a aspoň ze začátku byla jednou za dva roky,“ dodává Mokrá.

Podle historiků se první výstava konala v roce 1969 v souvislosti s oslavami 750 let města, byla oblastní a předváděla ovoce, zeleninu, víno, chmel a květiny. Výstavní expozice se tehdy předváděly ve velkých stanech přímo ve městě.

Díky obrovskému zájmu veřejnosti se v roce 1972 stala Zahrada Čech vládou uznanou celostátní výstavou.

„A je důležité připomenout, že v začátcích nebyla prodejní,“ připomíná Mokrá s tím, že expozice měly návštěvníkům ukázat, jak funguje zemědělství a zahradnictví v Čechách.

V uvedeném roce se Zahrada Čech také přesunula na dnešní výstaviště. Areál ale vypadal trochu jinak, než ho znají lidé dnes.

„Bylo tam fotbalové hřiště, kravín, tělocvična a škola. Z té je dnes administrativní budova,“ přibližuje Mokrá. Od původního účelu staveb se odvíjí i názvy některých pavilonů, ten s označením K je budova bývalého kravína, T je zase původní tělocvična.

Postupem doby si tady návštěvníci mohli koupit i různé nedostatkové zboží, které nebylo jinde k sehnání. „Vím, že třeba na víčka na zavařovací sklenice se stály dlouhé fronty. Ale na všechny se stejně nedostalo, víček tolik nebylo,“ komentuje ředitelka tehdejší dobu.

Novinkou budou sudové sauny

„Dnes už jsou lidé zvyklí na výstavy podobného typu chodit nakupovat. I proto počet prodejců převyšuje počet vystavovatelů,“ dodává.

Letošní ročník návštěvníkům nabídne i přes zkrácení vše, na co jsou zvyklí – od okrasných stromků, květin, zahradních potřeb a techniky až po sortiment z oblasti stavebních materiálů, tepelné či solární techniky či bytových doplňků. Novinkou je nabídka sudových van a saun.

„Přijedou tradiční vystavovatelé a prodejci, ale také noví,“ zve návštěvníky Mokrá s tím, že někteří však zase budou chybět, neboť kvůli covidové situaci buď změnili, anebo ukončili své podnikání.

Výstava Zahrada Čech je otevřena od zítřka do středy 15. září vždy od 9 do 17 hodin, dospělí za vstupenku zaplatí 150 korun, děti, studenti a senioři 120 korun, rodinné vstupné je 350 korun. Na výstaviště bude jezdit zdarma kyvadlová doprava, jeden autobus má trasu přes Mírové náměstí a horní nádraží, druhý bude jezdit na autobusové nádraží.