Litoměřice chtějí na sídlišti Kocanda postavit parkovací dům pro 200 aut

  14:02
Obyvatelé litoměřického sídliště Kocanda by se v dohledné době mohli dočkat více parkovacích míst. Radnice totiž v ulici Růžovka plánuje postavit na místě bývalé čerpací stanice parkovací dům s téměř dvěma stovkami stání.

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Této lokalitě to velmi pomůže. Od zdejších obyvatel víme, že po 15. hodině je tady prakticky nemožné zaparkovat,“ uvedl radní města Filip Hrbek (ODS).

„Nyní hledáme možnosti financování, nějaký vhodný dotační titul. Podle odhadů bude výstavba stát zhruba 120 milionů korun, což je mimo naše finanční možnosti,“ doplnil s tím, že kromě samotné stavby finančně nákladné položky představují i překládky inženýrských sítí.

V současné době se dokončuje projektová dokumentace. Parkovací dům by podle ní měl být vícepodlažní, nadzemní a částečně zapuštěný do terénu. 

Kvůli snížení nákladů se počítá s lehčí konstrukcí parkovacího domu v kombinaci ocelových nosníků a betonových podlah. Tím by zároveň mělo dojít k omezení kumulace tepla, což umožní nechat stavbu částečně porůst popínavou zelení.

Kocanda je nejzelenější sídliště ve městě, i proto tady parkovací místa chybí. Než se najde vhodný dotační titul pro stavbu parkovacího domu se 196 místy, plánuje radnice na Kocandě vybudovat dvě menší parkovací plochy.

„Jedna by měla vzniknout ve vnitrobloku ulic Jungmannova a Vrchlického v prostoru kolem prodejny potravin, letos začneme s přípravou projektové dokumentace,“ popsal radní Hrbek. Druhá plocha vznikne na rohu ulic Topolčianská a Daliborova, její vybudování je zatím ve fázi studie.

Parkování ve městě řeší radnice dlouhodobě. Už v minulém roce zavedla v centru nový parkovací systém pro 550 rezidentů, tedy těch, kteří nemají přesně vyhrazené místo, ale mohou zaparkovat kdekoli.