Litoměřice chystaly stavbu moderního bydlení pro mladé, teď pozemek nabídly

  6:42
Litoměřická radnice prodává pozemek, na němž plánovala výstavbu více než pěti desítek malometrážních bytů v první veřejné, energeticky aktivní budově v Česku. Město k tomuto kroku donutil očekávaný pokles daňových příjmů. Bytové domy má postavit až nový vlastník pozemku.

Nový majitel pozemků musí zbourat torzo bývalé vojenské ubytovny. | foto: město Litoměřice

Minimální kupní cenu za 3,5 tisíce metrů čtverečních stanovili radní na jeden milion korun. Plocha se nachází v kasárnách Jiřího z Poděbrad a její součástí je i torzo bývalé armádní budovy, která dříve sloužila jako vojenská ubytovna a kterou je potřeba srovnat se zemí. 

„Po odkrytí pláště se objevily problémy spočívající ve výrazně narušené statice a přítomnosti azbestu. Projektová dokumentace bohužel problémy neodhalila. Stavba je totiž bývalým vojenským objektem budovaném armádou svépomocí a pro přípravy projektové dokumentace neexistovaly relevantní podklady,“ uvedla mluvčí města Eva Břeňová.

S ohledem na očekávaný pokles daňových příjmů souvisejících s pandemií se navíc pro budoucí rozvoj města ukázalo být velkým rizikem i vzetí plánovaného zhruba stomilionového úvěru na provedení stavby.

Zastupitelé proto rozhodli projekt zastavit a vrátit Státnímu fondu životního prostředí již schválenou padesátimilionovou dotaci.

Vzhled budovy musí schválit městský architekt

Podle Břeňové je budoucí způsob využití pozemku vázán stanovenými podmínkami.

„Je potřeba provést demolici někdejší armádní budovy a na stejném místě postavit bytové domy, které budou zhruba stejného charakteru jako domy v ulici Karla IV.,“ dodala Břeňová.

Vzhled budovy tak musí případný investor přizpůsobit představám městského architekta.

„Pojistkou pro dodržení projektu odpovídajícího požadavkům bude uzavření smlouvy o smlouvě budoucí. K nabytí vlastnických práv dojde po provedení demolice,“ poznamenal místostarosta Karel Krejza.

Prodej se uskuteční veřejnou nabídkou za nejvyšší nabídnutou cenu.

Autor: