V muzeu bude po opravě i výtah, teď finišují práce v cenném jednacím sále

  9:12
Téměř před dokončením jsou restaurátorské práce v cenném jednacím sále, který je součástí památkově chráněné budovy litoměřického oblastního muzea. To prochází rozsáhlou rekonstrukcí a obnova jednacího sálu je její součástí. Kompletně hotovo má být až příští rok.

Téměř před dokončením jsou restaurátorské práce v cenném jednacím sále, který je součástí památkově chráněné budovy litoměřického oblastního muzea. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Zbývá dodělat zlacení různých komponentů, ale musíme počkat na příznivější klimatické podmínky,“ uvedl Vladimír Kolbaba, investiční technik litoměřické radnice.

Rekonstrukce muzea, které sídlí v budově bývalé radnice ze 14. století, probíhá už několik měsíců. Pokud půjde vše podle plánu, instituce se návštěvníkům otevře v červnu příštího roku.

„V loňském roce se začalo s bouracími a vyklízecími pracemi, bylo také nutné zabezpečit cenné artefakty, například kazatelnu nebo oltář, které nebylo možné přestěhovat do bezpečných prostor,“ popsala vedoucí odboru školství a kultury litoměřické radnice Andrea Křížková.

Pokračovat se bude s opravou střechy, stropů, nutné je vybudovat novou elektroinstalaci, na půdě dojde k přiznání části nosných trámů, které nesou krov a podlahy. Součástí rekonstrukce je i vybudování bezbariérového přístupu a výtahu ve dvorním traktu.

„Výtahem se lidé dostanou pouze do nejvyššího podlaží, nebylo možné bez významné stavební destrukce obsloužit i nižší patra, kde je schodiště a historicky cenné zdivo,“ vysvětlila Křížková. „Také klimatizační jednotka bude jen v místech, kde budou vystaveny artefakty, které musí být v určitých teplotách a v určité vlhkosti,“ doplnila Křížková.

Po dokončení rekonstrukce muzea se návštěvníci mohou podle Křížkové těšit na expozice nové generace, počítá se například s interaktivními prvky.

Za rozsáhlou opravu město zaplatí přes 43 milionů korun, přičemž 90 procent nákladů pokryje dotace.

Autor: