Usychající stromy na hoře ohrožují návštěvníky, kácení brání spor

  6:48
Desítky suchých stromů ohrožují návštěvníky Mostné hory v Litoměřicích. A další soušky rychle přibývají. Město jako vlastník pozemků jejich kácení plánovalo už v loňském roce. Proti záměru se už podruhé odvolal spolek Ústecké šrouby, který se věnuje ochraně životního prostředí.

Desítky suchých stromů ohrožují návštěvníky Mostné hory. Město, jako vlastník pozemků, kácení plánovalo už vloni. Proti záměru se už podruhé odvolal spolek Ústecké šrouby. | foto: archiv města Litoměřice

„Předmětem řízení, ve kterém se Ústecké šrouby odvolaly, bylo 147 stromů s obvodem větším než 80 centimetrů,“ uvedla Lenka Brožová z litoměřického odboru životního prostředí.

„To usychání je tak velké, že se bude kácet na několik etap,“ doplnila Brožová s tím, že město chce Mostnou horu, patřící do Chráněné krajinné oblasti Českého středohoří, řešit jako komplex včetně náhradní výsadby.

Spolek Ústecké šrouby podle ní trvá na tom, aby město s náhradní výsadbou začalo hned.

„My říkáme ano, chceme vysazovat, ale žádáme, aby náhradní výsadba nebyla v tuto chvíli uložena,“ vysvětlila Brožová. „V tuto chvíli nevíme, kolik stromů na Mostné hoře zůstane. Nevíme ani, v kterých místech vzniknou proluky, které se budou dosazovat, nebo kde výhledově vzniknou nějaké louky,“ přiblížila Brožová.

Podle Lukáše Blažeje, zakladatele Ústeckých šroubů, kácení samo o sobě problém není.

„V září minulého roku jsme nepožadovali zrušení rozhodnutí o povolení kácení, ale pouze jeho úpravu tak, aby byly respektovány požadavky Agentury ochrany přírody a krajiny, to je zachování biologicky cenného torza stromu číslo 34 a provedení náhradní výsadby, aby nevznikly holiny, které samovolně nezarostou a tím by se změnil celkový charakter Mostné hory,“ vyjmenoval požadavky Blažej.

Dodal, že Litoměřice požadavek na zachování torza stromu, jehož dutiny mohou využívat různí živočichové, nerespektují s argumentem, že jde pouze o doporučení. „Kvůli jednomu stromu tak město blokuje kácení více než 150 stromů, které jsou ve špatném stavu,“ podotkl.

Radnice: Hrozí neštěstí

Zástupci radnice opakovaně torzo stromu prohlédli, v jeho dutině ale žádné známky obydlení nenalezli. „Pouze jsme zjistili, že torzo stromu je napadeno houbou. Z našeho pohledu je nebezpečné,“ namítla Brožová za město Litoměřice.

Spolek Ústecké šrouby se ohrazuje i proti tvrzení litoměřické radnice, že požaduje okamžitou výsadbu. Podle zakladatele spolku lze náhradní výsadbu uloženou rozhodnutím provést v řádu let, a pokud by došlo například ke změně konceptu prostoru, lze náhradní výsadbu ještě před provedením změnit.

„Důležité ale je, aby už nyní byla náhradní výsadba uložena. Jinak hrozí, že velká část Mostné hory zůstane bez stromů, protože nebude existovat žádný nástroj, kterým bude možné město k provedení výsadby přimět,“ vyslovil obavu Blažej.

Než proběhne odvolací řízení a celá situace se vyřeší, uschnou další stromy. Radnice proto vyzývá, aby si lidé v této oblíbené turistické lokalitě dávali velký pozor. 

„Čím déle budeme kácení odkládat, tím spíše se stane nějaké neštěstí,“ nastínil nebezpečí pádu suchých stromů vedoucí odboru životního prostředí litoměřické radnice Pavel Gryndler.