Litoměřice testují mlžný stožár, osvěží kolemjdoucí a sníží prašnost

  7:08
Mlžný stožár, který v současných vedrech mohou využít k osvěžení kolemjdoucí a zároveň má snížit prašnost, nechala na zkoušku nainstalovat na frekventované ulici Na Valech litoměřická radnice. Zařízení je umístěno na hodinách poblíž Tržnice Felixe Holzmanna.

„Mlžný stožár funguje na principu vysokotlakého rozprašování vody, vytváří jemnou vodní mlhu, která se postupně odpařuje,“ přibližuje Martin Jonáš, mluvčí firmy Hennlich, která zařízení dodala.

Mlhovina obsahuje spektrum vodních kapiček o velikosti 20 až 50 mikrometrů, díky tomu se voda rozptýlí ve vzduchu dřív, než dopadne na zem.

Zařízení obsahuje tři ramena, na každém z nich je pět speciálních vysokotlakých trysek. Systém je napojený na vodovodní řad a spotřebuje litr pitné vody za minutu.

Podle požadavků hygieniků musí voda projít speciálním procesem dezinfekce a dalších úprav. Zařízení se dá ovládat z mobilní aplikace.

„Město si tak může samo regulovat, kdy chce mít zařízení v provozu a kdy vypnuté,“ zmínil Jonáš.

Dva týdny bude systém ve zkušebním provozu, pak se radnice rozhodne, zda ho pořídí i na další místa.

„Už první den jsme zaznamenali velmi pozitivní reakce od občanů,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler s tím, že inspiraci hledala radnice i v zahraničí.

Autor: