iDNES.cz

Národní banka vydala zlatou minci s motivy Litoměřic, vyrobila dvě varianty

  14:52
Česká národní banka vydala zlatou minci v nominální hodnotě pět tisíc korun s motivy Litoměřic. Stalo se tak v rámci speciálního cyklu věnovaného historicky významným městům. Sběratelé si mohou vybrat ze dvou provedení.

„Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace postupně představujeme deset měst unikátních pro historický význam a koncentrované kulturní dědictví. Litoměřice byly v minulosti vzkvétajícím regionálním centrem, jehož historické jádro s řadou architektonických skvostů se dochovalo dodnes,“ uvedl guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl.

„V ČNB vybrali nejkrásnější historické město v Ústeckém kraji a možná i v celé republice,“ řekl hejtman Jan Schiller (ANO) při slavnostním předání mince na litoměřickém hradu.

Místo nebylo vybrané náhodou. „Litoměřický hrad má obrovskou historickou hodnotu, vždyť se tu modlil a pracoval sám král a císař Karel IV.,“ vysvětlil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč (ODS).

ČNB vydává celkem 15 tisíc mincí s motivy města. Nominální hodnota pět tisíc korun neodpovídá prodejní ceně. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou.

Mince jsou vyražené ze zlata o ryzosti 999,9 a váží 15,55 gramu, průměr je 28 milimetrů. Téměř třetina je vyrobena v běžném provedení a celkem 10 176 kusů ve špičkovém provedení. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné, reliéf je matován a hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou.

Další na řadě je Kroměříž

Litoměřice, které vznikaly na původním gotickém základu ze 13. století, patří mezi vzácně dochovaná renesančně-barokní města. Právě historické prvky městské architektury jsou vyobrazeny na stranách zlaté mince, kterou pro ČNB navrhla medailérka Lenka Nebeská.

Na lícní straně jsou vyobrazeny částečné fasády a štíty barokních a klasicistních domů. Na rubové straně je koláž nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Litoměřice.

„Zobrazuje zleva barokní dům na Mírovém náměstí číslo 21/13, gotickou městskou věž u kostela Všech svatých, renesanční dům Pod Bání (nazývaný též dům Kalich nebo dům U Kalicha) s věží ve tvaru číše na víno, renesanční budovu staré radnice a klasicistně upravený dům na Mírovém náměstí číslo 19/11,“ přiblížila mluvčí ČNB Petra Krmelová.

Městská památková rezervace byla v Litoměřicích vyhlášena roku 1978. „Její založení bylo velmi důležitým krokem, protože právě díky tomu se v Litoměřicích nestalo, že by se nám do krásného historického centra města dostala nějaká stavba, která tam nepatří,“ ocenil starosta Chlupáč.

Před Litoměřicemi ČNB dosud na zlatých mincích představila Cheb, Jihlavu a Mikulov. Na řadě je Kroměříž.

zpět na článek