Napřed dřevo máčeli v Labi, teď unikátně rekonstruují krovy domu Kalich

  7:08
Na nejnavštěvovanější památce v Litoměřicích, vyhlídkové věži Kalich, začíná technologicky ojedinělá rekonstrukce. Dosluhující trámy historického krovu budovy tesaři nahrazují dřevem, které dopravili a opracovali původními metodami včetně máčení a plavení po Labi.

„Krov na Kalichu z roku 1569 je unikát nejen v České republice, ale i v oblasti severně od Alp,“ říká historik a stavební technik Kamil Podroužek z katedry historie Univerzity Jana Evangelista Purkyně.

„Jde o zcela ojedinělou takto zajímavou dochovanou konstrukci, proto  chceme krov rekonstruovat s poučeným pohledem a dobovými prostředky,“ doplňuje Podroužek.

Jedná se o exkluzivní trám z nějaké nádherné světnice zde v domě. Jsou na něm vyobrazeny typické renesanční figury, růžice, zdobí ho i patrně mladší malby se zbytky erbů, obsahuje i vyřezávané kazety apod., vysvětluje historik Kamil Podroužek.

Opravu krovů Kalichu zajišťuje Tesařství Čenda z Litoměřic pod vedením majitele firmy Zdeňka Oravce.

„Dřevo na opravu bylo v loňském roce svázáno do vorů a máčeno dva a půl měsíce v Labi pod jezem v Českých Kopistech,“ připomíná přípravy Iveta Hejduková z litoměřického městského úřadu.

Hlavním účelem procesu máčení v proudící „živé“ vodě je, aby dřevo ztratilo své přirozené pnutí.

„Při tesání se pak nekroutí a nemělo by ani tolik praskat. Ale hlavně se také máčením vylouhují a vyplaví látky, které chutnají dřevokaznému hmyzu, třeba škrob nebo cukr. Teď už by například tesařík o takové dřevo neměl mít zájem,“ vysvětil tesař Zdeněk Oravec.

9. srpna 2019

Následné opracování dřeva probíhalo minulé léto zhruba měsíc před zraky veřejnosti na Mírovém náměstí, kde Kalich stojí. Poté tesaři dřevo odvezli na vysušení, aby bylo připraveno na stavbu.

Během vysychání trámů se mezitím tým odborníků pustil do přípravy v samotném památkově chráněném objektu. Při průzkumech půdní části domu Kalich objevili řemeslníci pod podlahou vzácný trám s ornamenty a zdobením.

Vzácný objev

„Jde o exkluzivní trám z nějaké nádherné světnice zde v domě. Jsou na něm vyobrazeny typické renesanční figury, růžice, zdobí ho i patrně mladší malby se zbytky erbů, obsahuje i vyřezávané kazety a podobně. Jde o výjimečný objev,“ podotkl historik Podroužek.

Až se vymění staré krovy za nové, dojde i k zateplení stropu Kalichu. Završením celé revitalizace vyhlídkové věže pak bude výměna střešní krytiny.

Ode dneška se proto až do odvolání vyhlídková věž Kalich uzavírá.

21. dubna 2019