Severočeské lázně mají plno, díky poukazům rychle mizí volná místa

  7:08
Lázně v Ústeckém kraji jsou zavaleny žádostmi zájemců, kteří chtějí využít slevu čtyři tisíce korun na osobu díky voucherům od ministerstva pro místní rozvoj. Teplice mají plno do září, v Lázních-Mšené už nabízejí jen listopad a prosinec.

Teplické lázně (vpravo na snímku budova Kamenných lázní) mají až do září plno. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Vouchery mají nastartovat tuzemský cestovní ruch, který se na jaře zastavil kvůli omezením během epidemie koronaviru, a zároveň pomoci lázním, jež musely mít během oblíbené jarní sezony zavřeno.

Kdo chce voucher do konce roku využít, musí v lázních přespat aspoň šest nocí a absolvovat nejméně pět procedur. Zájem o tyto pobyty je obrovský, vouchery rychle mizí a plní se i kapacita lázní. Zatím ale nedošlo k tomu, že už by někde vyhlásili stop stav.

„Zájem lidí je nebývalý,“ potvrzuje František Och, ředitel a předseda představenstva Lázní-Mšené, které v současnosti přijímají rezervace na léčebné pobyty už na listopad a prosinec.

Na léto a prázdniny jsou tu volné už pouze termíny neléčebných krátkodobých pobytů vždy jen na pár dnů. „Ztráty nám to však nemůže nahradit, jen z menší části přispět k jejich snížení,“ dodává Och.

Do září už mají plno i Lázně Teplice, jejichž prameny léčí nemoci pohybového, cévního a nervového systému.

„Zájem lidí je opravdu velký, do září je plno. Hodně nyní slýcháme od klientů, že jiné lázně už vouchery neakceptují, a lidé pak hledají ty, které je ještě přijmou. Dokud budou kapacity, tak budeme hosty přijímat,“ přiblížila aktuální stav Dagmar Eflerová, mluvčí teplických lázní. Spoustu rezervací prý lázně ještě nestačily zpracovat, protože kapacita rezervačního oddělení takový zájem nestíhá.

Do situace se promítá i to, že program Covid Lázně je omezený limitem veřejné podpory. Podle pravidel EU je maximum 200 tisíc eur pro jeden podnikatelský subjekt, což v přepočtu na vouchery v hodnotě 4 tisíc korun vychází asi na 1 300 poukazů v rámci jednoho lázeňského zařízení.

Velké lázně se stovkami lůžek tak byly schopny limit vyčerpat během pár týdnů a dále už poukázky přijímat nesměly. Ministerstvo proto tlačilo na Evropskou komisi, aby se program upravil a tento limit se do konce roku zvýšil na 800 tisíc eur, což by znamenalo 5 200 voucherů pro jedny lázně.

Evropská komise nastavila dočasný rámec právě proto, aby se pomohlo různým segmentům podnikání po koronavirové krizi. U Covidu Lázně už máme předběžný souhlas, takže nyní už čekáme jen na oficiální papír, který by měl dorazit každým dnem. Lázně na navýšení limitu čekají, aby mohly přijmout i další poukazy, například na podzimní pobyty,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Lázně nevědí, kolik poukazů ještě mohou přijmout

Lázně tak bedlivě sledují nejen svou kapacitu, ale i kvóty a jakékoli další změny. „Zatím nevíme, kolik poukazů ještě můžeme přijmout nebo kdy přijde informace, že nám už žádné další proplaceny nebudou. Doufáme ale, že pravděpodobnost je spíše na té lepší straně,“ věří Eflerová.

Optimistický je i ředitel Lázní-Mšené. „Nepředpokládám, že by se vláda řídila hlediskem jedné miliardy pro všechny subjekty bez ohledu na příslib podpory v určité výši pro každý přihlášený subjekt. A to si hlídáme,“ sdělil šéf lázní, které díky složení zdejší vody i rašeliny léčí pohybový aparát, záněty nervů a pooperační stavy.

Protože v posledních týdnech začalo v kraji znovu narůstat množství nových případů koronaviru, musejí zájemci o lázně počítat s řadou bezpečnostních opatření. V první řadě je potřeba se vyhnout onemocnění, jinak mohou na lázně zapomenout. Během pobytu v nich pak jsou povinné roušky.

„V našich lázních jsme nepřestali roušky nosit, stejně jako stále vyžadujeme používání dezinfekce a dalších ochranných prostředků. Stále měříme teplotu a nepřijímáme klienty, kteří se v posledních 14 dnech pohybovali v cizině či v přítomnosti osob v karanténě. Snažíme se tak vytvořit pro naše pacienty, klienty a také naše zaměstnance co nejbezpečnější místo,“ upozornil Och.

Podobná opatření platí i v Teplicích, kde personál roušky musel nosit stále a teď platí totéž opět i pro hosty. „Hygienický standard držíme znovu. Naštěstí to hosté akceptují,“ dodala Dagmar Eflerová.