iDNES.cz

Po vlně kritiky zastupitelé stopli podezřelý prodej pozemků v Krupce

  15:36
Zastupitelé Krupky na Teplicku zrušili své usnesení z poloviny září, v němž schválili prodej lukrativního pozemku v Unčíně za cenu 250 korun za metr čtvereční. Prodejem nezasíťované parcely o rozloze přes 10 tisíc metrů čtverečních se zabývá policie.

Krupka, pohled z hradu | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ukázalo se totiž, že pozemek, který byl podle všeho určený k výstavbě rodinných domků, chtěli koupit lidé z radnice a jejich příbuzní. O odkup navíc žádali v době, kdy záměr ještě nebyl oficiálně zveřejněn na úřední desce. 

Jak se o prodeji dozvěděli, nedokázal nikdo z nich vysvětlit. Některé žádosti ale vypadaly graficky stejně a obsahovaly i stejné chyby.

Revokaci zářijového usnesení navrhl na pondělním jednání zastupitelů místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka naše město). „Tento prodej způsobil v našich očích velké kontroverze. Domníváme se, že s ohledem na zachování dobrého jména města bude lepší celý záměr zrušit,“ vysvětloval zastupitelům.

„Mám pocit, že se někteří zastupitelé v tomto případě nechali zastrašit míněním veřejnosti. Neudělali jsme nic špatně. Prodej probíhal naprosto standardně, jako stovky pozemků prodaných za dobu mého starostování,“ bránil se starosta Krupky Zdeněk Matouš (dříve ČSSD, nyní Lepší sever).

„Cena 250 korun je dokonce vyšší než cena obvyklá. Postupovali jsme podle zákona. Jestli někdo tvrdí, že jsme udělali chybu, ať nám to dokáže,“ řekl starosta. 

Koalice v Krupce

V Krupce vládne koalice Krupka naše město, ČSSD, ODS a SPD. Pro zrušení prodeje hlasovalo dnes 13 z 21 zastupitelů, tedy i část vládnoucí koalice. 
Starosta Zdeněk Matouš byl původně v ČSSD, ovšem po té, kdy kandidoval v krajských volbách za Lepší sever, mu vedení ČSSD pozastavilo členství. „Jeho“ Lepší sever v krajských volbách propadl.

Po dlouhé diskuzi nakonec zastupitelé prodej zrušili. Pro hlasovalo 13 z 21 přítomných zastupitelů, včetně čtveřice koaličních zastupitelů z Krupka naše město. 

„Ke změně postoje nás vedlo to, že není možné takto hazardovat s jménem města. Na tento prodej jsme měli velmi negativní ohlasy a názory občanů bereme vážně,“ vysvětlil Kadlec, proč jeho sdružení hlasovalo proti záměru, který ještě v září svými hlasy podpořilo. 

Ani zrušení usnesení ale neznamená, že by se případem dál nezabývala policie.

„Pro nás se tím nic nemění. My jsme obdrželi podnět k provedení šetření, zda nedošlo ke spáchání protiprávního jednání, takže my se tím budeme zabývat i nadále,“ potvrdil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Koalice v rozkladu?

Zrušení prodeje pozemku potěšilo opoziční zastupitele ze Zdravé Krupky.

„Jsme rádi, že se v koalici objevila skupina lidí, kteří začínají mít vlastní názor a uvědomují si, že není možné město dál drancovat. Mrzí mě ale, že k tomu nedošli už v září. Myslíme si, že by zastupitelé měli mít více odvahy a nezvedat ruku pro všechno, co si starosta usmyslí. Tohle už bylo hodně přes čáru,“ sdělila Miloslava Bačová.

Zda bude mít „vystoupení“ sdružení Krupka naše město nějaké dopady na další fungování koalice, není jasné. MF DNES se na to chtěla zeptat starosty Matouše, ten ale na dotazy odpovídat nechtěl. „Nebudu se vyjadřovat,“ řekl a zmizel v útrobách městského úřadu.

„Už na minulých jednáních se ukázalo, že nehlasujeme vždy jednotně. Na tuto věc máme diametrálně rozdílné názory. Jsme v půlce volebního období a zvláště po tomto zastupitelstvu očekávám v koalici diskuzi na téma budoucího fungování,“ dodal Kadlec, bez jehož čtyř mandátů se koalice neobejde.

Autor:
zpět na článek