V srdci Českého Švýcarska přespí turisté na nádraží, vznikne v něm ubytovna

  7:08
Nádražní budova v Krásné Lípě na Děčínsku, jež leží v centru Národního parku České Švýcarsko, projde kompletní rekonstrukcí. Práce začnou během listopadu a Správa železnic za ně zaplatí 44,8 milionu korun. Vzhledem k turistické oblibě místa se v budově počítá i se vznikem ubytovacích prostor.

vizualizace nádraží v Krásné Lípě po rekonstrukci. | foto: vizualizace Správa železnic

„Na konci příštího roku budou cestující na Dráze národního parku, která vede chráněnou oblastí Českého Švýcarska, využívat zrenovované nádraží. Bude mít nové zateplení, střechu, fasádu, okna a dveře. Součástí prací bude vybudování bezbariérového přístupu a plochy pro parkování. Úpravou dále projde nástupištní přístřešek, jehož součástí bude nově úschovna kol. V přízemí objektu se opraví čekárna pro cestující,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Větší část interiérů bude po úpravě dispozic nově sloužit jako turistická ubytovna s bistrem, vznikne celkem 10 pokojů. „Součástí bistra budou také veřejné toalety,“ dodala mluvčí.

O správu nově vzniklých prostor se bude starat město Krásná Lípa prostřednictvím nájemní smlouvy. „Budeme část nádraží využívat jako expozici o historii turistiky Českého Švýcarska a případně i dráhy, na které je nádraží. Ale část bude hlavně fungovat jako ubytování,“ sdělil starosta Jan Kolář (Sdružení 2022).

Město podle něj bude muset dovybavit část nádraží, která nebude sloužit pro potřeby dráhy. „Náklady na dovybavení budou kolem dvou milionů korun, další milion zřejmě bude stát nová kuchyně,“ poznamenal starosta.

Ubytovací zařízení na nádraží je také v nedaleké Jedlové, bylo vůbec první v Česku a otevřelo se před rokem. Nádraží není běžně dostupné autem, nicméně se nachází na železniční křižovatce mezi Děčínem, Rumburkem a Českou Lípou. Místo je cílem pěších turistů, cyklistů či běžkařů.

Výpravní budově z roku 1869 se snažila Správa železnic co nejvíce vrátit původní podobu. V prázdném prvním patře vzniklo ubytování pro veřejnost v podobě tří vybavených apartmánů.