Stačí zatočit klikou a z poeziomatu zazní literární texty spjaté s Kadaní

  7:08
Úryvky z poezie či próz od Ivana M. Jirouse, Davida Vávry, Josefa Čapka, izraelské básnířky Margo Paran, z příběhu o Maxipsu Fíkovi či absolventů kadaňského gymnázia zní z černé trubky usazené na kadaňských hradbách nedaleko knihovny. Zařízení trochu připomíná periskop ponorky, jde ale o poeziomat.

Z literárního automatu na hradbách nedaleko knihovny v Kadani se ozývají úryvky poezie či prózy, které jsou nějak spjaty s městem. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Kadaňský poeziomat umí přehrát dvacet několikaminutových úryvků textů, které mají s městem nějakou spojitost.

„V poeziomatu najdete básníky, romanopisce, fejetonisty od 19. století po současnost. Z těch nejstarších jsou to kadaňští maturanti, například Victor Hadwiger – významný expresionistický básník, nebo Walter Serner – spoluzakladatel dadaismu,“ uvedl historik a spolutvůrce obsahu kadaňského poeziomatu Petr Hlaváček.

„Ale je tam i text od Josefa Čapka, který byl v Kadani na vojně, ale moc se mu tady nelíbilo, bylo to za první světové války,“ doplnil Hlaváček.

Z literárního automatu na hradbách nedaleko knihovny v Kadani se ozývají úryvky poezie či
prózy, které jsou nějak spjaty s městem.

Nechybí ani úryvek z příběhu o známém psu Maxipsu Fíkovi, který má „domov“ právě v Kadani, od Rudolfa Čechury. Podle něj je v Kadani pojmenované nábřeží, má tam i dvě sochy. K poslechu je i písnička Sluníčko od dvojice Suchý a Šlitr.

Zajímavé jsou i texty básníka a publicisty Ivana Jirouse zvaného Magor, který měl ke Kadani a Kadaňsku úzký vztah.

„Úryvek je z jeho fejetonu, ve kterém vypraví, jak tady byl na vinařské konferenci a myslel si, že to bude ochutnávka vína, a místo toho to byla diskuse o vinařství a o vinařské kultuře, takže u toho pil trochu znuděně pivo,“ upřesnil Hlaváček.

„Je tam také skvělá báseň Davida Vávry, architekta a herce ‚sklepáka‘, který svoji knihu o architektuře České republiky doplnil básní, kde velebí kadaňskou radnici jako takovou zvláštní raketu, která z té minulosti startuje do budoucnosti,“ dodal historik.

Potřebná elektřina se vyrobí klikou

Autorem projektu poeziomatu ve veřejném prostoru je Ondřej Kobza. Ten spuštění literárního automatu uvítal.

„Kadaň je nádherné město. Doufám, že sem budou třeba chodit studenti, poslouchat, dívat se a setkávat se. Je to místo, kde se nyní děje poezie. Třeba to bude vybízet k tomu, že se zde budou konat různé sešlosti, lidé budou pít víno a užívat si poezii,“ zmínil Kobza.

Ze železné roury je vyvedena klika, jejímž zatočením se vyrobí elektřina. Pak stačí zmáčknout tlačítko a zvolit si jednu z 20 zvukových stop.

Černé „mluvicí“ roury už jsou na desítkách míst v České republice. Umístění v Kadani finančně podpořilo město Kadaň.

27. října 2018