Očekávání se nenaplnila. Hrob mladé šlechtičny v Kadani tajemství nevydal

  16:04
Hrobka mladé šlechtičny, zřejmě Kateřiny Fictumové, v renovovaném kostele kadaňského františkánského kláštera své tajemství badatelům nevydala. Pod náhrobním kamenem zjistili dutinu a doufali, že by mohli najít rakev a možná i další objevy. Průzkum ale ukázal jen prázdnou kavernu nad zasypaným hrobem.

Že by se pod náhrobkem s reliéfem mladé ženy s rozpuštěnými vlasy a věnečkem na hlavě mohl nacházet volný prostor, ukázal nedávný geofyzikální průzkum.

Možnost nahlédnout pod kámen měli badatelé díky škvíře mezi ním a okolní dlažbou. Dovnitř vsunuli miniaturní kameru s osvětlením. Po chvíli ale bylo jasné, že zásadní objev se nekoná.

„Pod kamenem se nachází jen dutina o výšce několika centimetrů, pod ní je zásyp hrobu,“ popsal obraz zaznamenaný kamerou Bohuslav Vácha ze spolku Naše historie, který se neinvazními průzkumy obdobných historických míst zabývá.

Na další důkladnější průzkum už nedojde, nejsou na něj finanční prostředky ani čas. „Nechceme zbytečně rušit klid zemřelých ani navyšovat rozpočet prací, které tu probíhají, proto další průzkum hrobky s jejím otevřením není v plánu. Navíc nás tlačí čas a další fáze dokončení restaurování kostela,“ potvrdil historik kadaňského muzea Lukáš Gavenda s tím, že nad místo hrobu se během několika dní vrátí zrestaurované zpovědnice a lavice.

Zakryjí nejen hrob Kateřiny Fictumové, ale i její matky Magdaleny a dalších členů rytířského rodu Fictumů. „Všechny náhrobky jsme ale naskenovali a vytvořili i odlitky, aby si je lidé mohli prohlédnout,“ upozornil Gavenda.

Už mělo být hotovo

Obnova františkánského kláštera trvá už několik desítek let. V závěru roku 2016 získalo Biskupství litoměřické padesátimilionovou dotaci na opravu klášterního kostela Čtrnácti sv. Pomocníků.

Projekt zahrnuje obnovu cenných nástěnných maleb a štukové výzdoby, mobiliáře – lavic, zpovědnic, oltářů, varhan, a také opravu střechy. Práce už měly skončit v závěru loňského roku, ale kvůli epidemii koronaviru se prodloužily o několik měsíců.

„Máme před sebou poslední tři měsíce intenzivní práce. Dojde také k digitalizaci celého interiéru kostela a výstupy budou prezentovány návštěvníkům při prohlídkách,“ zmínil správce kláštera Petr Liebscher.

Pokud to situace dovolí, lidé by si mohli kostel a úchvatné biblické výjevy a květinové dekory odkryté pod novější starorůžovou výmalbou prohlédnout na začátku léta.