Jirkov chce postavit rozhlednu, turistická atrakce bude vysoká 14 metrů

  15:58
Radnice v Jirkově oprášila po více než dvou letech projekt na výstavbu rozhledny na kopci Na Skalce, který se nachází v městské části Jindřišská. Do vybudování nové turistické atrakce se chce pustit v případě, pokud uspěje se žádostí o státní dotaci, již poslala tento měsíc.

Nová turistická atrakce na kopci poblíž Jirkova by měla měřit přes 14 metrů. | foto: Vizualizace: město Jirkov

Městu se už v minulosti podařilo dotaci získat, bylo to v roce 2017. Nestihlo by ji však vyčerpat, a proto od výstavby ustoupilo.

Fotogalerie

Tehdejší podmínky totiž hovořily o tom, že peníze je nutné prostavět ještě téhož roku, což radnice nemohla splnit, protože se do vyhlášeného tendru na stavbu nepřihlásil žádný zájemce.

„Nyní jsou podmínky příznivější, kdy je možné finanční prostředky čerpat až do roku 2021,“ sdělila starostka Darina Kováčová (ANO).

Na skalnatém vršku Na Skalce, který je od Jirkova vzdálený asi tři kilometry, chce město vybudovat třípatrovou kruhovou věž.

Nová rozhledna má měřit 14,2 metru, vyhlídková plošina se má nacházet ve výšce 12,5 metru. Konstrukci mají tvořit dřevěné pilíře, které ponesou ocelová poschodí a schodiště.

Radnice si před časem ověřila pomocí dronu, kterým pořídila fotografie z ptačí perspektivy, že turistům by v krásném výhledu nepřekážely stromy, které tam rostou.

„Potvrdilo se, že nic nebrání tomu, aby rozhledna byla postavena,“ řekla místostarostka Dana Jurštaková (ODS).

Předpokládané náklady jsou přes 3,74 milionu korun, dotace z Národního programu podpory cestovního ruchu by měla pokrýt až 50 procent.

Ve vísce Jindřišská před více než sto lety vyhlídková věž stála, během první světové války však byla stržena. O znovu vybudování rozhledny už řadu let usiluje Okrašlovací spolek Jindřišská.

„Jsme rádi, že město ji chce postavit, a pokud bude potřeba, rádi přiložíme ruku k dílu při stavbě. Bude zde krásný výhled na část Krušných hor nad Jirkovem a především na celou jirkovskou pánev, při příznivém počasí bychom mohli vidět i horu Říp,“ uvedl předseda Jaroslav Huráb.