iDNES.cz

Institut, který ve Šluknovském výběžku pomáhá dětem, se vrátil do kláštera

  7:08
Po téměř pět let trvající rekonstrukci se Schrödingerův institut vrací do prostor kláštera sv. Karla Boromejského v Jiříkově. Organizace se zaměřuje na volnočasové aktivity dětí ze Šluknovského výběžku, zřídilo ji litoměřické biskupství.

Malé děti ocení hlavně nově vybudovanou hernu. | foto: Miloslava Hálová, MF DNES

Schrödingerův institut musel prostor kláštera opustit kvůli špatnému stavu, kdy statik nepovolil další užívání, protože budově hrozilo zřícení.

Rekonstrukce probíhala ve dvou etapách, v první části byla zajištěna statika a opravena střecha, ve druhé etapě došlo na rekonstrukci elektroinstalace, vody a topení a vnitřních prostor.

Cena se vyšplhala téměř na 20 milionů korun a celou ji financovala Kongregace sv. Karla Boromejského, která je vlastníkem kláštera. Schrödingerův institut je v klášteře v dlouhodobém pronájmu.

Zázemí tady najdou všechny věkové kategorie. „Pro malé děti máme nově vybudovanou hernu, starší ocení knihovnu nebo studovnu,“ řekla ředitelka institutu Gabriela Doušová.

„Připravena je také společenská místnost, kterou využijeme například pro divadelní představení. V přízemí je nová kuchyně, kde se děti budou učit vařit,“ doplnila Doušová.

Schrödingerův institut po celém Šluknovského výběžku provozuje čtyřicet poboček. Rodiče a děti je najdou ve Šluknově, Velkém Šenově, Mikulášovicích nebo Dolní Poustevně.

V plánu oprav je ještě třetí etapa. Při té by mělo dojít na zateplení půdní vestavby, kde by mohl vzniknout malý divadelní a filmový sál.

zpět na článek