iDNES.cz

Zaorálkovo rozhodnutí o Hadích lázních uvítal i jejich teplický majitel

  12:04
„Vůbec mi to nevadí, je to ministrovo právo. Nejraději budu, když bude vše čisté a nebudou už žádné pochybnosti,“ sdělil v úterý podnikatel Jaroslav Třešňák na dotaz MF DNES, zdali se ho Zaorálkovo rozhodnutí ohledně přehodnocení zrušení památkové ochrany nějak dotkne.

Klasicistní budova Hadích lázní v Teplicích přestala po několika přestavbách sloužit svému účelu na přelomu tisíciletí. Od té doby chátrá. (4. 9. 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) totiž nechává prověřit některé kontroverzní „last minute“ kroky svého předchůdce a stranického kolegy Antonína Staňka.

Jedním z nich bylo právě zrušení více než 60leté památkové ochrany Hadích lázní, čímž pomohl jednomu z nejštědřejších sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana, podnikateli Jaroslavu Třešňákovi, který vede s památkáři dlouholetý spor o přestavbu lázní.

Majitel Jaroslav Třešňák tedy v době přezkumného řízení nesmí Hadí lázně zbourat ani je nijak rekonstruovat.

Než ministr rozhodne, bude chátrající objekt i nadále pod památkovou ochranou.

„Seznámil jsem se s materiály rozkladové komise i s nějakými názory, které mi k tomu dali náměstci, a rozhodl jsem se, že otevřu přezkumné řízení k té věci,“ oznámil Zaorálek s tím, že výsledky řízení zveřejní, až budou ukončené.

„Usnesení o zahájení přezkumného řízení bude z rozhodnutí ministra obsahovat pozastavení vykonatelnosti rozhodnutí o zrušení památkové ochrany tak, aby byl objekt po dobu přezkumného řízení chráněn jako kulturní památka, kterou byl až do dne nabytí právní moci předmětného rozhodnutí,“ sdělil serveru iRozhlas.cz Jan Chmelíček z tiskového oddělení ministerstva kultury.

Posuzovat budou komise, pak ministr kultury rozhodne

Řízení by podle ministerstva mělo trvat několik týdnů. „Jednotlivé procesní kroky budou posuzovat zvláštní senáty rozkladové komise jako poradní orgány ministra, rozhodnutí vždy vydává ministr kultury,“ doplnil Chmelíček.

Pokud by rozhodnutí exministra Staňka nezvrátilo přezkumné řízení, lze proti němu podat žalobu k ochraně veřejného zájmu. Tu může podat nejvyšší státní zástupce nebo veřejný ochránce práv Anna Šabatová. Ta již před časem potvrdila, že se událostí bude zabývat.

Spor o chátrající komplex Hadích lázní se táhne téměř deset let. Klasicistní budova přestala po několika přestavbách sloužit svému účelu na přelomu tisíciletí. V roce 2006 ji koupila Třešňákova firma Treinvest s cílem zřídit tu lázeňskou léčebnu až pro 200 dětí s pohybovými poruchami.

Developer však dlouho narážel na odpor památkářů, kteří mu nechtěli rekonstrukci povolit, protože chtěl budovu zbourat a „o kus dál“ postavit její volnou kopii. Nepřistoupili na žádný z předložených návrhů architekta Petra Sedláčka.

1. února 2019

Třešňákovi docházela trpělivost a několikrát oznámil, že budovu prodá zájemci z Kuvajtu. Nakonec ji však za 18 milionů korun nabídl Teplicím. Město si proto nechalo vypracovat znalecký a statický posudek, aby vědělo, zda se mu investice do chátrajícího objektu vyplatí.

„Není nám lhostejné, co se s budovou stane. Pořád ale hospodaříme s veřejnými prostředky a nemůžeme přistoupit na něco, co bychom si předem neprověřili,“ řekl již dříve primátor Teplic Hynek Hanza (ODS).

Nyní zmínil, že nabídka na odkup lázní nadále platí a že už má město znalecký posudek. „Na statický ale ještě čekáme,“ doplnil.

Pokud by město objekt nekoupilo, chce v něm Třešňák udělat plánovanou léčebnu pro děti.

Autor:
zpět na článek