Turisté se vrátili. A byli o dost vzdělanější, hodnotí sezonu na památkách

  8:02
Po dvou sezonách narušených covidem se konečně ta letošní vydařila, pochvalují si na severočeských hradech a zámcích či ve skanzenech. Návštěvníků přibylo a neodradilo je ani zvýšené vstupné. Sice si více vybírali, co přesně navštíví, ale zároveň přicházeli připraveni.

Zámek v Libochovicích | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Průvodci pozorují, že návštěvníci byli letos informovanější, co se týká historie zámku či jeho šlechtických majitelů. Někteří možná covidovou pauzu využili k domácímu sebevzdělávání,“ říká kastelánka zámku Duchcov Lucie Šťastná.

Podobnou zkušenost má i ředitelka zubrnického skanzenu Věra Kmoníčková. „Někteří návštěvníci během domácích lockdownů začali více číst a přicházejí k nám osvícenější, mají větší zájem a hodně se na různé věci ptají,“ uvádí.

Připravenější návštěvníci mají také vyšší nároky. „Čím dál tím více vyžadují výklady na úrovni a lepší obslužný servis,“ popisuje Jana Zimandlová, kastelánka zámku Ploskovice.

V Klášterci nad Ohří zájemcům nabízejí aplikaci, kde si mohou předem leccos zjistit. „Do muzea porcelánu vždycky chodili lidé nastudovaní, ale fundovanějších návštěvníků nyní určitě přibylo,“ podotýká ředitel Petr Hybner.

V porovnání s minulými roky se letošní návštěvnost opět vyhoupla do lepších čísel. „Sezona byla úplně fantastická. Proti covidovým rokům jsme si polepšili a určitě jsme už na číslech z roku 2019,“ raduje se Kmoníčková.

„Lidé si chodit neodvykli. Naopak. Po dvouleté pauze byla návštěvnost nad naše očekávání výborná,“ vypráví Miluše Kristková, zástupkyně kastelána zámku Benešov nad Ploučnicí.

Počty návštěvníků se však ještě nepodařilo vyrovnat zejména tam, kam dříve přijíždělo hodně turistů ze zahraničí. Pozorují to například v Duchcově nebo Klášterci nad Ohří. „Před covidem jsme tu měli hodně návštěvníků cestovních kanceláří ze Saska. Ti se však vracejí jen velmi pomalu,“ líčí Hybner.

Do parku, dál už ne

Zvyšující se vstupné řadu návštěvníků přinutilo, aby si prohlédli jen jeden zámecký okruh. „Někteří se dokonce snaží šetřit tak moc, že se podívají jen do našeho parku a do zámku už nejdou,“ stýská si Zimandlová.

Rostoucí ceny energií a inflace se podepisují i na práci zaměstnanců památek. „V kanceláři budeme topit jen úsporně a budeme se v ní střídat,“ říká Eva Zajíčková, zástupkyně kastelánky zámku Stekník. Také v Ploskovicích budou topit v kanceláři jen na 18 stupňů, musí šetřit.

Razantní navýšení cen se však nedotkne topení ve výstavních prostorách zámků, tam totiž většinou žádné vytápění není. „Obrazy na zimu přikrýváme látkami, máme to vyzkoušené,“ sděluje Zimandlová.