Továrna chce zlegalizovat výrobu. Buďte proti, píší lidé ministerstvu

  7:06
Proti výrobě firmy HP Pelzer, která v Žatci dělá zvukové izolace do vozidel, vznikla petice. Poukazuje na to, že prostory továrny nejsou řádně zkolaudovány, line se z ní hluk a zápach a navíc jsou z ní vypouštěny toxické látky. Firmě může petice zkomplikovat snahu o získání dodatečného povolení k výrobě.

Podpisovou akci zorganizoval spolek VPN 2016, který na negativní vlivy továrny a na to, že výrobní provozy jsou v rozporu s legislativou, upozorňuje již řadu let. „Firma užívá v rozporu se zákonem 20 objektů z 36 v areálu,“ tvrdí předsedkyně spolku Ivana Vírová.

Občanská aktivita může firmě, která zaměstnává kolem 500 pracovníků, ztížit cestu ke zlegalizování výroby i plánovanému rozšíření. Aby se jí to podařilo, potřebuje získat povolení v rámci takzvaného procesu EIA, při kterém se posuzuje vliv výroby na životní prostředí. Pokud povolení nezíská, bude muset výrobu v nezkolaudovaných objektech ukončit.

Proces EIA odstartoval žádostí o dodatečné povolení provozu areálu v květnu 2019. Předtím společnost dostala od úřadů několik pokut v řádu milionů korun za nadměrný hluk, vypouštění toxických látek a používaní staveb postavených načerno či v rozporu s legislativou.

Proces se protáhl o několik měsíců, když loni musela dokumentaci společnost po upozornění ministerstva životního prostředí dopracovat a doplnit pachovou studii a biologický průzkum. V současné době se celý proces pomalu chýlí k závěrečnému posouzení, jasno by mělo být do několika měsíců.

Spolek peticí apeluje na ministerstvo životního prostředí, aby vydalo nesouhlasné stanovisko k dodatečnému povolení.

„Společnost HP-Pelzer by nejdříve měla udělat takové kroky, aby výroba neměla negativní dopad na zdraví obyvatel. Jde o úniky toxických rakovinotvorných látek do ovzduší a nadměrnou hlukovou zátěž. Místo toho majitelé vybudovali firmu, která ohrožuje zdraví a životní prostředí, s cílem získání maximálního zisku,“ sdělila Vírová.

HP Pelzer

  • Žatecký závod na výrobu zvukových izolací do aut patří do mezinárodní skupiny HP Pelzer Group. Areál společnosti je umístěn v severovýchodní části města, na levém břehu Ohře, ve dvou průmyslových areálech – v bývalé šroubárně a cukrovaru.
  • Celková výrobní kapacita závodu je zhruba 30 tisíc tun polotovarů ročně a 16 tisíc tun hotových výrobků ročně. Intenzita dopravy je kolem 75 nákladních aut přes den a 10 nákladních aut za noc. Navíc mezi závodem a skladem, který se nachází v jiném areálu, přejede přes třicet nákladních vozů denně.  

Naopak vedení společnosti podmiňuje zlepšení situace právě získáním dodatečného povolení.

„Jakmile bude EIA uzavřena, můžeme pokračovat v přípravě našeho investičního záměru. Chceme postavit novou expediční halu, čímž dojde k omezení cest nákladních automobilů do druhého areálu bývalé šroubárny, a tedy snížení hlukové zátěže,“ prohlásil na prosincové schůzi městských zastupitelů ředitel žateckého závodu Čeněk Lamač.

Současně upozornil, že plánují vystavět tři nové výrobní linky, které doplní dvě stávající. K aktivitám spolku VPN a k petici se společnost nijak nevyjádřila. Na žádost o rozhovor ředitel závodu nereagoval. Spolek, který sdružuje obyvatele žijící v blízkosti závodu, slovům o výstavbě nové skladovací hale a snížení hluku nevěří.

„Slibů jsme za ty roky už slyšeli spoustu. Už v roce 2012 společnost slibovala, že v roce 2014 bude stát nová expediční hala. Hala nestojí. Žádná zmínka o této investici není ani ve výroční zprávě,“ poznamenala Vírová.

Pokud firma dodatečné povolení získá, spolek je skeptický k tomu, že dojde k nápravě. „Domníváme se, že firma neprovede potřebná a pro ni nákladná nápravná opatření v relativně krátkém časovém období tak, jak uvádí přepracovaná dokumentace pěti let. Současně se obáváme, že státní správa nedokáže firmu k provedení nápravných opatření donutit,“ dodala Vírová.

Za několik dní od zveřejnění petice má listina přes sto podpisů. Petici je možné podepsat do zítra, pak ji chce spolek odeslat ministerstvu a dalším úřadům.