Horní Jiřetín promění nádraží v hotel, místo kolejí vznikne cyklostezka

  8:00
Nový hotel z bývalé nádražní budovy vzniká v Horním Jiřetíně na Mostecku. Investorem stavby je samo město, které roky opuštěnou stavbu koupilo před třemi lety. První hosté by tu měli přespat už příští rok, ještě před hlavní turistickou sezonou. Hostům pod okny povede časem i nová cyklostezka.

„Ve městě nemáme žádné ubytovací kapacity pro turisty. Chybějící ubytování jsme pocítili už letos v létě, kdy hlavně nedaleký zámek Jezeří zaznamenal obrovskou návštěvnost a kde se lidé často ptali na možnosti ubytování v nejbližším okolí,“ popsal starosta Vladimír Buřt prvotní impulz, proč se do rekonstrukce nevyužívané budovy město pustilo. 

Věří, že zájem turistů, kteří chtějí objevovat zatím opomíjený kout regionu, nepoleví ani v příštích letech. 

Celkové náklady na přestavbu objektu by se měly vyšplhat k 18 milionům korun a radnice je bude kompletně hradit ze svého rozpočtu. Hotel má mít kapacitu 22 lůžek v celkem jedenácti pokojích. Součástí bude i restaurace či parkoviště pro hotelové hosty. 

Nové ubytovací zařízení má sloužit hlavně turistům a cykloturistům, kterým bude v budoucnu sloužit i nová cyklostezka, jež bude procházet v místě bývalé železniční tratě hned pod okny hotelu. Výstavba cyklostezky, která jedním směrem povede až k zámku Jezeří a druhým na Litvínov, je už totiž také v plánu. 

„Před třemi lety město koupilo od státu všechny pozemky pod bývalou železniční tratí od litvínovského nádraží až do Černic a nyní projektujeme novou cyklostezku. Na cyklisty by měla čekat pohodlná trasa vedoucí celou dobu téměř po rovině. Právě v rámci nákupu pozemků bývalého drážního tělesa jsme koupili i budovu bývalého nádraží,“ doplnil plány starosta. 

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu z Litvínova do Jirkova zpustošila rypadla

Nádraží v Horním Jiřetíně bylo v minulosti součástí Duchcovsko-podmokelské dráhy, která začala fungovat koncem roku 1872. V 70. letech minulého století byla část tratě pod Krušnými horami, mezi Litvínovem a Jirkovem, postupně kvůli těžbě uhlí zrušena. 

Stanice v Horním Jiřetíně sloužila ještě nějaký čas jako tzv. nákladiště. V roce 2005 po odstranění kolejí ji ale stihl stejný osud jako trať. Ještě do roku 2014 zde fungovala restaurace, pak už ale jen chátrala.