Historická vápenka v Krušných horách se po opravě otevírá turistům

  7:07
Dva a půl roku trvala záchrana historické vápenky z 19. století stojící v lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská na Chomutovsku. Nejstarší vápenka svého druhu v České republice je nyní opravena a otevírá se návštěvníkům.

Vápenka u Loučné je po více než dvouleté opravě připravena být novým tahákem Krušných hor. Jižní mohutnější věž se zpřístupní, vzniklo tu kvůli tomu schodiště a vnitřní pultová střecha a jedná se o prohlídkách s průvodcem. Součástí areálu jsou i dva přístřešky a infotabule. | foto: Lesy ČR

Stavební práce trvaly od května 2017 do letošního listopadu. Areál je už veřejně přístupný, slavnostně se otevře na jaře 2020,“ uvedla Alena Jouklová, mluvčí podniku Lesy ČR, který vápenku vlastní a do opravy rozpadající se technické památky investoval 6,6 milionu korun.

Vápenku, která sloužila svému účelu do poloviny 20. let minulého století, tvoří dvě polygonální šachtové pece a zbytky dalších budov.

„Jižní i severní věž jsou staticky zajištěné, kamenné zdivo opravené a spáry konzervované. Klenby dozdil lomový kámen, stejně jako záklenky a odlehčovací oblouky,“ přibližuje provedené práce Jouklová.

Severní věž stahují na několika místech železná táhla patrná na vnějším zdivu. Cihly tvoří stavební detaily otvorů, špalet a sdružených obloukových oken i plochých kleneb nad prvním podlažím.

Pro vyzdívky pecí i táhel ve vyšších podlažích se využily struskové tvárnice a k ohnivzdorné vyzdívce pecí šamotové cihly.

„Než práce začaly, byla to zřícenina. Tři měsíce trvalo jen odstranění suti a příprava pro stavbu lešení,“ zmínil Jan Lehký, spolumajitel firmy Stamo, která práce prováděla.

Vápenku nově lemuje kamenný chodník, jsou u ní k dispozici dva nové přístřešky a vlastník zde také umístil informační tabule, na kterých si turisté přečtou vše o historii objektu a výrobě vápna v Krušných horách.

„V jižní části věže, kterou chceme zpřístupnit veřejnosti, jsme pak vybudovali i dřevěné schodiště se zábradlím a vnitřní pultovou střechu,“ doplnil Stanislav Liška, klášterecký lesní správce Lesů ČR.

Lesy jednají s vedením Loučné pod Klínovcem, která opravu vápenky před lety iniciovala, i o možnosti komentovaných prohlídek.

Průvodce vápenkou bude na objednávku

„Návštěvníkům chceme nabídnout možnost objednání prohlídky s průvodcem,“ potvrdila starostka Jana Müllerová, kterou těší, že se podařilo památku zachránit.

„Vápenka je součástí naučné stezky, která vede intravilánem obce a měří zhruba šestnáct kilometrů,“ nastínila starostka.

„V rámci přeshraniční spolupráce navíc připravujeme další turistický projekt, který spočívá ve vytvoření videospotů, které si budou moci návštěvníci na jednotlivých zastaveních přehrát. Jeden bude věnován právě i vápence. Projekt bychom chtěli mít hotový do konce příštího roku,“ doplnila Müllerová.

Vápenka je jedním z takzvaných „přidružených objektů“ Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který byl letos v červenci zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Tyto přidružené objekty nejsou přímo součástí zapsaného statku, který čítá 22 součástí, ovšem vystihují význam a hodnotu regionu.