Ekologové kritizují Lesy ČR za těžbu vzácných buků, obrátili se na inspekci

  17:30
Pokutu a zákaz kácení požaduje pro státní podnik Lesy ČR organizace Greenpeace. Ta kritizuje, že lesníci vytěžili několik hektarů bučin ve svazích nad Litvínovem a nad Telnicí. Podle ekologů společnost bez vědomí úřadů vykácela přes 200 let staré zachovalé stromy. Organizace se proto obrátila na Českou inspekci životního prostředí.

Pokácené stromy v lesích nad Litvínovem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Lesy ČR způsobily nevyčíslitelnou a nevratnou škodu na životním prostředí, když v rozporu se zákonem pokácely stromy pocházející z doby Marie Terezie a Josefa II. Zničily tak nejen památný les, ale i celý místní biotop, a proto jsme České inspekci životního prostředí navrhli, aby v okolních lokalitách zakázala kácení stromů starších 100 let,“ řekla Nikol Krejčová z Greenpeace ČR.

Jedině tak se totiž dá podle Krejčové alespoň částečně kompenzovat způsobená ztráta.

„Zároveň navrhujeme za toto protiprávní jednání udělení pokuty v horní polovině zákonné sazby (až dva miliony korun), a to vzhledem k možnosti vzniku nebezpečného precedentního chování – obohacení se státního podniku prodejem nelegálně vytěženého dříví a absence jakékoliv lítosti za toto pochybení,“ uvedla mluvčí.

Na inspekci se obrátil také krajský úřad Ústeckého kraje. Vedoucí odboru životního prostředí na krajském úřadě Tomáš Burian ČTK řekl, že oba porosty jsou na základě žádosti státních lesníků předmětem zatím stále probíhajícího řízení o povolení k zásahům.

„V oblasti jsme zpracovali asi 564 metrů krychlových dřeva. Zásah byl provedený v souladu se schváleným lesním hospodářským plánem a souhrnem doporučených opatření, tedy dokumenty orgánů ochrany přírody pro tuto lokalitu. Lesy ČR respektovaly i dosud neschválený plán péče pro zatím nevyhlášenou přírodní památku Pekelské údolí,“ sdělila mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Přímo v krušnohorských bučinách Lesy ČR podle mluvčí navíc hospodaří takzvaným nepasečným způsobem, který je šetrnější.

„Jde o těžbu jednotlivých vybraných stromů, aby se celé porosty náhle nerozpadly. Na místě jsme navíc ponechali dostatek ležícího dřeva určeného s ohledem na různé druhy rostlin, hmyzu a ptáků k samovolnému zetlení,“ vysvětlila Jouklová s dovětkem, že bučiny nejsou bezzásahovým územím a je nutné o ně lesnicky pečovat, aby byla zachována genová základna zdejšího buku lesního.

Po lepší ochraně jedinečných krušnohorských bučin, které přežily emisní katastrofu ve druhé polovině 20. století a které jsou zařazeny na seznam nejcennější evropské přírodní sítě Natura 2000, volají ekologové dlouhodobě.

Požadují vytvoření rozsáhlého území s bezzásahovým režimem. Díky dohodě mezi krajským úřadem a společností I. H. Farm, která také na svazích hor hospodaří, tak už od letoška funguje nad Horním Jiřetínem bezzásahové území o rozloze 200 hektarů.