iDNES.cz

Filmaři míří do Ústeckého kraje covidu navzdory, zvolili i romské sídliště

  6:44
Ústecký kraj je dál velkým lákadlem pro filmaře. V regionu navzdory pandemii pracovalo či přímo nyní pracuje několik štábů a další se do něj chystají. Například v Litvínově nyní vzniká mezinárodní drama Oběť, přičemž štáb si jako jednu z lokalit vybral sídliště Janov.

Filmaři si pro natáčení snímku Oběť vybrali jako jednu z lokalit i litvínovské sídliště Janov. | foto: Milan Jaroš

„Lokality Ústeckého kraje hrají pro příběh zásadní roli,“ sdělil producent snímku Oběť Jakub Viktorín. Vedle Litvínova se filmaři podívají i do Ústí nad Labem.

„Místa pro filmování jsme vybrali na základě lokačního průzkumu, přičemž rozhodující byla jejich atmosféra,“ podotkl Viktorín s tím, že se film natáčí i na Jižní Moravě nebo v Plzeňském kraji.

Ve filmu se objeví třeba Igor Chmela, Alena Mihulová, Gabriela Míčová či Ukrajinka Vita Smačeljukovová.

„Film je debutem slovenského, velmi nadějného a cenami ověnčeného režiséra Michala Blaška,“ řekla Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. Dodala, že do Ústí nad Labem se chystají i další filmaři.

„Do krajského města zamíří i štáb režiséra Petera Bebjaka, který je čerstvým držitelem Českého lva za nejlepší televizní minisérii Herec a jehož nejnovější film, drama Zpráva, usiloval za Slovensko o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film letošního roku,“ podotkla Hyšková.

Netflix u Postoloprt

Na podzim se má do kraje vrátit i štáb režiséra Dana Svátka, který chce zfilmovat další knihu ústeckého spisovatele Josefa Formánka Dvě slova jako klíč, a navázat tak na úspěch jejich předchozího snímku Úsměvy smutných mužů.

„Ve filmu budou hrát mimo jiné David Švehlík, Jaroslav Dušek, Marika Šoposká či legenda světového filmu, polský herec Daniel Olbrychski,“ přiblížila Hyšková.

Po regionu se poslední měsíce pohybují i zahraniční štáby. Natáčela se zde třetí řada německého seriálu Ponorka. Právě teď zde pro filmovou platformu Netflix vzniká i nová adaptace Remarqueova románu Na západní frontě klid, v hlavní roli s německo-španělským hercem Danielem Brühlem.

Toho mohou filmoví fanoušci znát z filmů jako Rivalové, Hanební pancharti či Good bye, Lenin! 

Pro slavné válečné drama si filmaři vybrali okolí Postoloprt či Krásného Dvora.

Do Litoměřic a na zámky Ploskovice a Libochovice zavítala zase německá pohádka Trpasličí nos. V Mostě, Litoměřicích, Žatci a Postoloprtech by pak časem měla natáčet britská produkce akční příběh s prvky fantasy Extinction.

Filmaři musejí měnit plány

„Jsme rádi, že se přes veškerá omezení filmové štáby do Ústeckého kraje vracejí a v této nelehké době prostřednictvím natáčení povzbuzují místní ekonomiku,“ uvedl Jiří Řehák (Spojenci pro kraj), náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Koronavirus výrazně ovlivňuje práci filmařů. Například zmíněný nový film Dana Svátka se měl původně začít natáčet už loni.

„Koronavirus nám samozřejmě způsobuje velké problémy. Abychom mohli natáčet, musíme dodržovat přísná opatření, která něco stojí, s čímž jsme v době, kdy se film připravoval, nepočítali. Už několikrát jsme také museli měnit plány,“ vylíčil producent Viktorín.

Film má být hotový příští rok, kdy je plánovaná i jeho premiéra. „Předběžně počítáme s jarem či létem 2022. Snad nám v tomto ohledu pandemie naše plány už nepřekazí,“ doplnil Viktorín.

Autoři: ,
zpět na článek