iDNES.cz

Politik chce od státu půl milionu jako odškodnění za trestní stíhání

  8:22
Filipa Ušáka, zastupitele Ústeckého kraje a bývalého starostu Benešova nad Ploučnicí, soud v minulosti zprostil obžaloby z pomluvy. Za trestní stíhání pak muž dostal odškodnění 85 tisíc. Politik však požaduje částku půl milionu korun, a proto se nyní se státem soudí. Děčínský soud jeho žalobu zamítl, odvolal se proto ke krajskému soudu.

Filip Ušák po říjnových krajských volbách v roce 2020. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na zasedání zastupitelstva Benešova nad Ploučnicí v polovině roku 2014 vládla bouřlivá atmosféra. Do vášnivé diskuse se tehdy zapojil i tehdejší opoziční zastupitel Filip Ušák a v rámci svého příspěvku řekl o jednatelce městské teplárny, že společnost „jaksi vytunelovala“. 

Tři roky pak čelil trestnímu stíhání. Byl podezřelý z pomluvy s trestní sazbou do jednoho roku odnětí svobody. Nakonec ho ale soud zprostil obžaloby s tím, že skutek nebyl trestným činem.

Ušák, jenž se v témže roce na podzim stal starostou městečka s necelými čtyřmi tisíci obyvateli, měl proto nárok na odškodnění. Ministerstvo spravedlnosti to uznalo a vedle nákladů na trestní řízení politikovi poslalo omluvu a přiznalo zadostiučinění 85 500 korun. S tím se ale Ušák (STAN), dnes krajský zastupitel, nespokojil.

Za adekvátní by považoval půl milionu – zhruba 500 korun za každý den stíhání, kterých bylo kolem tisícovky.

Proto se v roce 2019 začal se státem soudit o rozdílovou částku 414 500 korun. U první instance však neuspěl. Děčínský okresní soud jeho žalobu zamítl. „Vyplacených 85 500 korun společně s písemnou omluvou je dostatečnou satisfakcí,“ napsal soudce Petr Slezák do rozsudku, který má redakce MF DNES k dispozici.

Ušák se odvolal a kauzu tak bude řešit ústecký krajský soud. „Asi bych se neodvolal, kdyby soud v Děčíně sice rozhodl v můj neprospěch, ale zároveň se dostatečně vypořádal s předloženými důkazy a argumenty. To se ale podle mého nestalo,“ sdělil Ušák.

Výše odškodnění je přiměřená

Soud porovnával pře o odškodnění z minulosti. Několik jich dával za příklad sám Filip Ušák. Lidé v nich vysoudili právě 500 nebo 400 tisíc. 

Podle soudce Slezáka se ale zásadně lišily od jeho případu co do závažnosti trestné činnosti, která byla stíhaným kladena za vinu. Šlo v nich o vydírání, podvody nebo pohlavní zneužívání. „Tuto trestnou činnost nelze srovnávat s trestným činem pomluvy, pro který byl žalobce stíhán,“ uvedl Slezák.

Sám pak dal za příklad kauzu starosty menší obce stíhaného necelé tři roky pro trestné činy, u nichž hrozil maximálně tříletý trest. Také on byl poté zproštěn. „Zde bylo přiznáno odškodnění 30 tisíc za rok trestního stíhání,“ uvedl Slezák. Poukázal ještě na jeden případ, kde odškodnění činilo rovných sto tisíc. Ve srovnání s nimi je podle něj 85 tisíc pro Ušáka přiměřených.

Podle Ušáka stíhání výrazně zasáhlo do jeho osobního i profesního života. „Pokrylo téměř celou dobu mého starostování. V rámci mého tehdejšího veřejného angažování výrazným způsobem ohrožovalo mou pověst, důvěryhodnost, komplikovalo moji politickou situaci,“ podotkl.

„Nepočítám, že bych z těch peněz měl benefit. Kdybych ještě něco vysoudil, pokryl bych další náklady, které v té věci vznikly, a použil je na dobročinné projekty v regionu. Nejde mi o to, že bych si chtěl něco vydělat,“ dodal Ušák.

zpět na článek