Policie změnila podmínky smlouvy. V Srbicích končí s měřením rychlosti

  9:24
Řidiči projíždějící obcí Srbice na Teplicku už se nemusejí bát, že by za příliš rychlou jízdu dostali pokutu. Zastupitelé Dubí totiž na svém posledním loňském jednání schválili ukončení veřejnoprávní smlouvy se Srbicemi, podle které měli právě dubští městští strážníci měření rychlosti v obci zajišťovat.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„S vedením Srbic jsme se dohodli na ukončení smlouvy. Měřit přestáváme kvůli policii České republiky, která nám změnila podmínky tak, že můžeme měření rychlosti vykonávat jen v nočních hodinách od 18 do 8 hodin. A to našimi přístroji kvůli nulové viditelnosti zkrátka není možné,“ vysvětlil starosta Dubí Petr Pípal (Severočeši).

Proč policie změnila podmínky pro měření rychlosti už tři čtvrtě roku poté, kdy smlouva vstoupila v platnost, starosta netuší. „Zřejmě jsme změřili někoho vlivného a jim se to nelíbilo,“ myslí si Pípal.

Lokalita není podle dopravní policie riziková

Podle policejního mluvčího Daniela Vítka byly ale podmínky změněny na základě vyhodnocení měření rychlosti vozidel v Srbicích za 1. čtvrtletí roku 2020, které si policisté vyžádali od městské policie Dubí. 

„A to i s ohledem na to, že policie danou lokalitu nevnímá jako vysoce rizikovou a navíc je provoz v úseku, kde měření probíhalo, řízen v denních hodinách světelným dopravním značením. Na základě vyhodnocení zaslaných dat jsme od 1. září do 31. prosince určili místo a čas pro měření na silnici I/13 v obci Srbice od pondělí do pátku od 18 do 8 hodin a o víkendech nepřetržitě,“ sdělil Vítek.

Podle něj byla účelnost měření v tomto časovém rozmezí určena na základě vyhodnocení nehodovosti, hustoty provozu, rizikovosti úseku a dalších okolností. „V době, kdy je komunikace hůře průjezdná, je měření neúčelné. Účelnost však zůstává zachována v době, kdy dopravní situace umožňuje rychlejší jízdu a může řidiče svádět k jízdě rychlostí vyšší, než je v daném úseku povolená,“ doplnil mluvčí.

Za loňský rok 1240 přestupků

Ze statistik dubských strážníků ale vyplývá, že ve zmíněném úseku řidiči rozhodně předpisy nedodržovali, a to ani v denních hodinách, kdy měření probíhalo. Strážníci zde totiž v roce 2020 řešili celkem 1 240 přestupků. „Za ně byly uděleny pokuty v souhrnné výši 1 168 700 korun,“ sdělil velitel městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Původně měly Srbice Dubí za službu ročně zaplatit 1,3 milionu korun. Peníze z vybraných pokut si pak měly obě samosprávy rozdělit na půl.

Podle Pípala se ale ve zmíněném úseku kvůli koronavirové pandemii několik měsíců neměřilo vůbec, a tak se obě strany dohodly na finančním vyrovnání. „Částka 1,3 milionu korun byla tedy snížena,“ potvrdil starosta Dubí.

O měření rychlosti v Srbicích se výrazně mluvilo už na začátku ledna loňského roku. Tehdy strážníci mezi 6. a 12. lednem pokutovali celkem 98 lidí za rychlou jízdu, ačkoliv veřejnoprávní smlouva z prosince 2019 ještě oficiálně nevstoupila v platnost a strážníci směli pokutovat až od 15. ledna.

Jeden z řidičů proto napsal na městský úřad stížnost a krajský úřad následně rozhodl, že městská policie musí všem pokutovaným řidičům peníze vrátit. Jednalo se o sankce zhruba za 100 tisíc korun. Velitel městské policie Tomáš Pykal byl následně za manažerské pochybení potrestán půlročním snížením platu.

Autor: