iDNES.cz

Příjem žádostí o dotace trval deset sekund. Všechno v pořádku, říká kraj

  13:18
Pouhých deset sekund trval příjem elektronických žádostí v letošním 2. kole dotačního programu Ústeckého kraje s názvem Kotlíková dotace. O státní příspěvek na výměnu zastaralého či neekologického kotle na uhlí zažádaly stovky lidí, na mnoho z nich se však nedostalo.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po vyplnění a odeslání formuláře se jim totiž na monitoru zobrazila zpráva, že jejich žádost nebyla zaevidována.

„Na rozdíl od praxe z minulých kol zájemci nedostali ani pořadové číslo. Jejich práce, vynaložený čas a prostředky na přípravu žádosti přijdou vniveč,“ postěžoval si Juraj Makovický, jeden z neúspěšných žadatelů, který se kvůli potížím s odesláním formuláře obrátil na redakci MF DNES.

Podle něj je na pováženou, že v jednom z nejznečištěnějších a nejchudších krajů je takto zacházeno se zájemci o ekologické vytápění, kteří nyní budou mít problém vyměnit vysloužilý uhelný kotel až do září roku 2022.

„Zároveň je podryta důvěryhodnost kotlíkových dotací u žadatelů, kteří si žádost připravili, poslali a po pár vteřinách jim bylo napsáno jen to, že nejsou evidovány,“ podotkl.

Příjem žádostí, jež zájemci nejprve vyplňují v elektronické podobě a až následně je odesílají poštou i s přílohami, odstartoval toto pondělí 6. září v 10 hodin. Krajský úřad ale už předem upozorňoval na to, že počet žádostí je vzhledem k výši alokovaných peněz omezený a že bude ukončen vyčerpáním prostředků a vytvořením zásobníku nebo nejpozději 30. září ve 12 hodin.

Kraj: Není smyslem dávat falešnou naději

„Jednalo se o poslední kolo takzvané kotlíkové výzvy, ve které byly alokovány poslední zbývající prostředky, 16 milionů korun. V porovnání s předchozími koly se jednalo o menší částku, kterou vyčerpá maximálně 150 žadatelů,“ upozornila mluvčí kraje Magdalena Fraňková s tím, že zásobník pro náhradníky byl skutečně vytvořen a zaplněn během několika vteřin.

„Příjem žádostí odstartoval v 10 hodin a vzhledem k velkému zájmu byl nastavený limit 400 žádostí, tedy více než dvojnásobek skutečných možností, vyčerpaný během několika sekund. Není smyslem dávat falešnou naději dalším stovkám či tisícům žadatelů, pokud víme, že další výzva s těmito parametry už nebude, a není tedy možné je uspokojit,“ vysvětlila Fraňková.

Juraj Makovický však vyjádřil obavu i toho, že po startu příjmu žádostí zaúřadovali takzvaní roboti, tedy automatické počítačové programy, které umí odeslat i desítky formulářů během jediné vteřiny.

„Je otázkou, zda přišly stejné žádosti vícekrát. V posledním kole totiž byly některé žádosti poslány i více než třicetkrát,“ upozornil.

Jak ale podotkla Magdalena Fraňková, k žádným technickým potížím při příjmu žádostí tentokrát nedošlo. „Žádné technické problémy při podávání žádostí nenastaly. Systém je před hromadným podáváním chráněný,“ doplnila mluvčí kraje.

Autor:
zpět na článek