O Kuberovo místo v Senátu se utkají teplický primátor s ředitelem gymnázia

  16:04
Vítězem prvního kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku, které určí nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS), se stal teplický primátor Hynek Hanza (ODS) s necelými třiceti procenty hlasů. Do druhého kola s ním postupuje ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (Senátor 21) s více než 22 procenty.

„Chci moc poděkovat voličům za důvěru. Moc mě to těší, zároveň je to pro mě velký závazek,“ sdělil iDNES.cz Hynek Hanza. „Je úžasné získat tolik hlasů mezi tolika kandidáty,“ doplnil.

Přiznal, že ho svazovala nervozita. „To bych musel být stroj, kdybych nebyl nervózní. Je to pro mě přeci jen také první zkouška přímé volby, tedy kdy voliči mohou vybrat přímo mé jméno,“ podotkl Hanza s tím, že sčítání sledoval na radnici ve své pracovně.

Bergman se o druhé místo dlouho přetahoval s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), jenž tedy nakonec skončil třetí (16,3 procenta).

„V postup do druhého kola jsem věřil na sto procent,“ řekl Zdeněk Bergman a zavzpomínal na poslední senátní volby z roku 2018. V nich skončil v prvním kole druhý za Jaroslavem Kuberou s dvacetiprocentní ztrátou, v kole druhém se mu však tehdy podařilo získat přes 44 procent.

„Před dvěma lety se mi i přes tu ztrátu z kola prvního podařilo druhé kolo zdramatizovat. Teď tedy cítím tu šanci ještě větší,“ dodal Bergman.

Voliči mohli vybírat z celkem devíti kandidátů. Zájem lidí o hlasování byl nízký. Účast dosáhla necelých 16 procent.

Vítěz, který vzejde příští týden ze druhého kola, se ujme mandátu na zbytek Kuberova volebního období, které skončí na podzim roku 2024.

Doplňovací senátní volby se měly původně konat na přelomu března a dubna, kvůli epidemii koronaviru ale byly přeloženy za nutnosti dodržování zvýšených hygienických opatření.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Slámové proběhlo první kolo hlasování bez jakéhokoli narušení.