Nechoďte na hřbitov nebo dupejte, vyzvala radnice pozůstalé kvůli zmijím

  11:38
V areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku si musí lidé dávat pozor na zmije. Radnice varuje návštěvníky tohoto pietního místa před naším jediným jedovatým hadem. A prosí, aby sem lidé buď vůbec nechodili, nebo aspoň dupali.

V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově je poměrně velký výskyt zmijí. Nejlepší je v současné době hřbitov vůbec nenavštěvovat. | foto: město Velký Šenov

„Nejlepší je v současné době hřbitov vůbec nenavštěvovat,“ dozvědí se lidé z aktuality na oficiální stránce města Velký Šenov.

Pokud vás uštkne zmije, nezaškrcujte

„Pokud přeci jen vstoupíte do areálu, pomůže více dupat nebo použít hůl či klacek k prověření terénu před sebou. Důležitá je i vhodná volba obutí a ošacení do terénu,“ připomíná dále upozornění, které radnice uveřejnila i na svém facebookovém profilu.

O zvýšeném výskytu zmijí se vedení města dozvědělo ve čtvrtek. „Hned jsme se spojili se zoologem ze Správy národního parku České Švýcarsko Lukášem Blažejem. Tohoto odborníka nyní máme i na místě a od nám dává doporučení a rady, kterými se budeme řídit,“ řekl místostarosta města Velký Šenov Karel Hanisch.

„Informaci jsme dali na web proto, že jsme zjistili zvýšený výskyt plazů. Občanům nezakazujeme sem chodit, ale jen je informujeme, aby dbali na zvýšenou opatrnost. V řádném případě nechceme šířit poplašnou zprávu. Není to žádný extrém nebo katastrofický scénář,“ dodal Hanisch.

Na sociálních sítích se místní na jedné straně proti doporučení města ohrazují, druzí však ho vítají s vděčností. „Já jsem třeba za tuto informaci vděčná, protože jsme se tento týden na hřbitov chystaly, abychom udělaly úklid na našich hrobech. Chodím tam s pětiletou dcerou, která si tam všude hraje a běhá,“ píše Jana.

Radnice dále varuje návštěvníky hřbitova, aby v žádném případě zmijím záměrně neubližovali, a připomíná, že jde o chráněný druh.