Po velké opravě se otevřel gloriet u děčínského zámku, má i vytesaný bazén

  17:10
Po rozsáhlé rekonstrukci trvající déle než rok se návštěvníkům otevřel gloriet v Růžové zahradě děčínského zámku. Opravou prošla nejen dvoupatrová stavba glorietu s vrcholovou nástavbou a část sochařské výzdoby, ale i spodní část s balustrádou, kam se vrátily květinové záhony.

Po rozsáhlé rekonstrukci trvající déle než rok se návštěvníkům otevřel gloriet v Růžové zahradě děčínského zámku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Gloriet se řadí mezi vrcholné stavby rané barokní tvorby u nás,“ upozornila ředitelka zámku Miroslava Poskočilová.

Vedle hlavních zednických a kamenických prací proběhla i řada dalších oprav, například kovářských prvků, truhláři zase vyrobili repliky dřevěných oken a dveří do interiéru suterénní groty podle historického vzoru.

Pod dlažbou na terase byl také odkryt původní historický barokní bazén, který je vytesaný ve skalním masivu. Našla se i řada artefaktů, které souvisí s podobou zahrady a glorietu v 17. a 18. století, například torzo sochy. V grotě pod glorietem pak také dva historické moždíře.

„Moždíře pravděpodobně pocházejí z 18. století a ve své době se používaly ke slavnostnímu odpalování salv,“ popisuje Poskočilová historické nálezy s tím, že moždíře budou v grotě vystaveny.

„Růžovou zahradu ročně navštíví kolem 25 tisíc návštěvníků. V nové sezoně bychom jim rádi nabídli ještě o něco více nevšedních zážitků, například romantický večer pod glorietem s večeří a obsluhou v kostýmu nebo příležitost zasnoubit se přímo pod glorietem,“ popisuje plány do budoucna ředitelka zámku.

Restaurátorské práce skončí v příštím roce, zbývá ještě dokončit opravy některých soch na balustrádě. Za rekonstrukci glorietu zaplatí město téměř 13,5 milionu korun, přičemž 1,6 milionu činí dotace z Ministerstva kultury.