iDNES.cz

Děčín bude dále řídit odvolaný primátor, volba nového stále neproběhla

  16:40
Ani po dvou měsících vyjednávání Děčín nemá koalici ani nové vedení města. Na dnešním jednání zastupitelů nikdo nepodal žádný návrh na nové obsazení rady města, volba tak nemohla proběhnout a spory na obou stranách dál pokračovaly.

Ani po dvou měsících se vedení Děčína nedohodlo na nové koalici. Zleva Vladimír Raška, náměstek pro územní a investiční rozvoj, uprostřed primátor Jaroslav Hrouda a vpravo Jiří Anděl, náměstek pro ekonomiku, finance a majetek. (27. srpna 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Původní koalice vítězného ANO s hnutím Náš Děčín a ČSSD padla 25. června, kdy byl odvolán primátor Jaroslav Hrouda (ANO), který je pověřen řízením města, a Vladimír Raška (Náš Děčín) a ostatní radní rezignovali.

„Když dvě strany trvají na tom, že ve vedení má být primátor a náměstek pro rozvoj (Vladislav Raška pozn. red.), které jsme odvolali, nemůžeme se divit současné patové situaci,“ shrnul situaci Tomáš Brčák (ODS).

„Ve chvíli, kdy budu upozaděna jména pana Hroudy a Rašky, ať už jejich sebereflexí, nebo jejich stranami, jsme ochotni jednat se všemi zastupiteli o vzniku koalice,“ přitakala zastupitelka Anna Lehká z Volby pro Děčín.

Zastupitel Otto Chmelík (Volba pro Děčín) chtěl nejprve navrhnout, aby se politici domluvili na novém vedení do dvou až tří týdnů. Z právního hlediska nemohl však takový návrh podat. „Pokud se nedomluvíme za 14 dní po dvou měsících, nemá tady z nás nikdo co dělat,“ řekl zastupitel.

Podle Hroudy není město na lopatkách, ale může fungovat. Problémem jsou prý zastupitelé, kteří si kladou nároky.

„Měli by si uvědomit, že jsou za týmy, ne za jednotlivce,“ zmínil Hrouda. Uvedl, že zastupitelstvo by svolal, až se najde 14 lidí (v 27členném zastupitelstvu), kteří „potáhnou za jeden provaz“, nebo v případě, že se devět lidí rozhodne podat žádost ke svolání zasedání. Podnět k sepsání pak dala Anna Lehká.

 „Variant na koalici je mnoho a nyní záleží na každém z nás, jak dokáže upozadit své zájmy a upřednostnit potřeby města. Jednali jsme intenzivně dva měsíce a dnes už není co dovymýšlet. Ty tři týdny jsou ideální čas,“ poznamenala Lehká s tím, že nynější situace je neudržitelná.

zpět na článek